Strona 1 z 1

Leki onkologiczne i insuliny na liście leków zagrożonych brakiem dostępności

: 12 sty 2017, o 09:33
autor: Asystentka
Leki przeciwnowotworowe, insuliny, szczepionki i preparaty dla dzieci z alergią na białko pokarmowe - m.in. takie produkty znalazły się w wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności. Umieszczane są tam leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie.

Na wykazie opublikowanym w środę (11 stycznia) przez resort zdrowia znalazły się 173 produkty - leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne.

Preparaty z tej listy nie mogą być wywożone za granicę.

Zagrożone brakiem dostępności są niektóre insuliny, m.in. Actrapid Penfill, Humalog, Insuman Basal, Levemir i Mixtard 30 Penfill.

W wykazie znalazły się także środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej, np. Bebilon pepti 2 DHA, Neocate Advance i Nutramigen 1 LGG.

Na liście umieszczono także leki przeciwnowotworowe. Pacjenci mogą mieć problem z dostępnością m.in. do leku Sutent stosowanego w leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego lub nerki oraz Hycamtin stosowanego w leczeniu raka jajnika i raka drobnokomórkowego płuca.

Zagrożone niedostępnością są też leki Megace, Megalia i Megastril stosowane w leczeniu braku łaknienia, utraty masy ciała będącej wynikiem choroby nowotworowej lub zespołu nabytego niedoboru odporności (AIDS).

W wykazie zamieszczono także szereg leków przeciwzakrzepowych, np. Fragmin, Fraxiparine i Xarelto. Mogą pojawić się również problemy z dostępnością do niektórych środków stosowanych w leczeniu chorób dróg oddechowych (np. Spiriva i Fostex).

Na liście znalazły się także szczepionki Infanrix i Pentaxim chroniące m.in. przed błonicą, tężcem i krztuścem.

W wykazie zamieszczono leki Zypadhera i Rispolept stosowane przez pacjentów ze schizofrenią. Zagrożony brakiem dostępności jest też lek Concerta stosowany w leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową na liście umieszczane są te leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Informacje o brakach są zgłaszane przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych głównemu inspektorowi, a ten informuje o tym fakcie ministra zdrowia. Minister o brakach leków informuje w swoim obwieszczeniu. Lista jest jednym z narzędzi, które ma ograniczyć problem niekontrolowanego wywozu leków z Polski leków.