Strona 1 z 1

Wodorowy test oddechowy.

: 8 mar 2022, o 10:04
autor: dimedicus
wodorowy test oddechowy?

Wodorowy test oddechowy, np. z glukozą lub laktulozą jest nieinwazyjną metodą rozpoznawania SIBO. Wytwarzanie wodoru u ludzi wiąże się wyłącznie z aktywnością bakterii jelitowych fermentujących cukry. Wodór powstający w jelicie po wchłonięciu do krwi jest wydychany przez płuca; istnieje ścisła zależność między jelitową produkcją wodoru a jego wydalaniem przez płuca.

4 tygodnie przed badaniem pacjent nie powinien przyjmować antybiotyków, ≥1 tydz. przed badaniem – leków prokinetycznych i przeczyszczających. W dniu poprzedzającym badanie nie może spożywać pokarmów podlegających fermentacji (np. węglowodanów złożonych). Pacjent powinien pozostać na czczo przez 8–12 godzin przed badaniem, unikać palenia tytoniu i ograniczyć wysiłek fizyczny.

Pobiera się wyjściową (w czasie 0) próbkę wydychanego powietrza. Następnie pacjent
spożywa 75 g glukozy lub 10 g laktulozy, lub 25 g laktozy. Kolejne pomiary ilości wydychanego wodoru wykonuje się w próbkach pobranych co 30 minut przez 2 godziny po spożyciu węglowodanu.

Należy pamiętać, że nie ma jednego badania diagnostycznego pozwalającego na jednoznaczne ustalenie rozpoznania. Często potwierdzeniem wstępnego rozpoznania jest dopiero ustąpienie objawów po leczeniu przeciwbakteryjnym (antybiotykoterapii).