Strona 1 z 1

Stosowanie paracetamolu podczas ciąży szkodzi dzieciom

: 6 lip 2016, o 09:08
autor: admin. med.
Ekspozycja na działanie paracetamolu (acetaminofenu) w okresie płodowym wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia nadpobudliwości i zaburzeń koncentracji u dzieci obojga płci oraz objawów autyzmu u chłopców.

Naukowcy z Instytutu Zdrowia Publicznego CREAL w Barcelonie (Hiszpania) wykazali, że lek przeciwbólowy o nazwie paracetamol może przyczyniać się do powstawania zaburzeń ze spektrum autyzmu i zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) wśród dzieci.

Badacze zrekrutowali do badania ponad 2,5 tys. matek i ich dzieci. Podczas wywiadów ustalili, które matki i z jaką częstotliwością (nigdy, sporadycznie, często) stosowały paracetamol w trakcie ciąży. Natomiast podczas testów przeprowadzonych na rocznych, a później 5-letnich dzieciach zaobserwowali, które maluchy przejawiały nieprawidłowości w zakresie pobudliwości i koncentracji uwagi.

Okazało się, że dzieci, których matki zażywały paracetamol w ciągu pierwszych 32 tygodni ciąży, częściej cechowały się nadaktywnością psychoruchową, impulsywnością, deficytami uwagi i osłabionym przetwarzaniem informacji wizualnych. U chłopców częściej też diagnozowano symptomy związane z autyzmem.

Według autorów badania paracetamol może być szkodliwy dla neurorozwoju ze względu na to, że oddziałuje na receptory kannabinoidowe odgrywające dużą rolę w dojrzewaniu komórek nerwowych i tworzeniu połączeń między nimi.

Wyniki badania opublikowano w magazynie International Journal of Epidemiology.