Elastografia w badaniu piersi

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
Asystentka

Elastografia w badaniu piersi

Post autor: Asystentka » 30 paź 2016, o 11:28

Elastografia – nowoczesne badanie piersi

Wcześnie wykryty rak piersi może być skutecznie leczony, jednak program badań przesiewowych finansowanych przez NFZ, opartych o badania mammograficzne, jest adresowany do kobiet w wieku 50 - 69 lat. Pojawia się istotne pytanie - co z młodszymi kobietami, które również chcą zadbać o swoje zdrowie? Przecież zmiany nowotworowe mogą wystąpić także przed 50 rokiem życia.

W szczególnych sytuacjach można wykonać rezonans magnetyczny piersi, ale podstawowym badaniem jest ultrasonografia piersi. O ile samobadanie piersi pozwala na wyczucie zmian guzowatych o średnicy około 1 cm, o tyle ultrasonografia umożliwia wykrycie zmian znacząco mniejszych. Jest to badanie szczególnie polecane dla kobiet z dużą ilością tkanki gruczołowej w piersi, nawet powyżej 50 roku życia, gdy badanie mammograficzne nie ma wartości diagnostycznej - zbyt duża ilość zbitej tkanki gruczołowej uniemożliwia zidentyfikowanie zmian nowotworowych na obrazie mammograficznym.

W takich przypadkach wykonanie ultrasonografii jest tym bardziej istotne, jako że kobiety, których piersi są zbudowanej z bardzo obfitej tkanki gruczołowej, są bardziej narażone na ryzyko rozwinięcia się raka tego gruczołu aniżeli kobiety, u których przeważa w piersiach tkanka tłuszczowa[1].

Nowoczesne aparaty USG pozwalają obecnie na zastosowanie jeszcze jednej, skojarzonej z ultrasonografią, metody, jaką jest elastografia. Elastografia umożliwia nie tylko wykrycie guza piersi, ale jednocześnie pokazuje, czy jest to guz łagodny czy złośliwy[2]. Badanie to opiera się na ocenie twardości (sztywności) guza, co różnicuje raka od zmian nienowotworowych. Guz nowotworowy jest w elastografii twardszy, co jest pokazane na monitorze ultrasonografu jako kolor niebiesko-zielony. Zmiany łagodne, bardziej miękkie, dają obraz w postaci koloru zielono-żółtego.

Badanie nie jest bolesne dla pacjentki, pozwala natomiast na uzyskanie daleko bardziej precyzyjnych danych obrazu piersi niż klasyczna ultrasonografia. Pozwala także na ocenę, czy ilość tkanki gruczołowej pozwala na diagnostyczne wykonanie mammografii. W przypadku, gdy ilość tkanki gruczołowej jest bardzo duża, może być konieczne wykonanie badania rezonansem magnetycznym, który w takich sytuacjach będzie bez wątpienia skuteczniejszym badaniem niż mammografia.

Do wskazań do wykonania ultrasonografii w połączeniu z elastografią dla oceny zmian guzowatych w piersiach należą:
- obfita ilość tkanki gruczołowej w piersiach,
- młody wiek osoby badanej,
- długoletnie przyjmowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych (piersi dłużej zachowują budowę gruczołową).
Załączniki
elastografia_obraz_tkanki.jpg
Obraz tkanki w badaniu elastograficznym
elastografia_obraz_tkanki.jpg (24.15 KiB) Przejrzano 147 razy

emgie
Użytkownicy
Posty: 44
Rejestracja: 27 lip 2017, o 11:07

Re: Elastografia w badaniu piersi

Post autor: emgie » 27 cze 2018, o 08:12

U młodych kobiet (nie tylko oczywiście) bardzo dobrze się sprawdza termografia kontaktowa. Bo mammografii jeszcze nie da się zrobić, samo usg robimy za rzadko, a takim brasterem możemy się badać w zaciszu własnego domu co miesiąc.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość