Co 10 nastolatek uzależniony od internetu

Rozmowy o wszystkim nie związane z tematyką forum.
Asystentka

Co 10 nastolatek uzależniony od internetu

Post autor: Asystentka » 26 sty 2017, o 10:17

Rzecznik Praw Dziecka apeluje do ministrów zdrowia i edukacji o aktywniejszą profilaktykę e-uzależnień. Co dziesiąty polski nastolatek należy do grupy zagrożonych uzależnieniem lub uzależnionych od internetu.

Zdaniem Marka Michalaka konieczne jest zwrócenie większej uwagi na zagrożenia płynące z korzystania z nowych technologii. Z ubiegłorocznego badania Najwyższej Izby Kontroli wynika, że blisko 100 tys. osób w Polsce jest uzależnionych od internetu, a 750 tys. jest zagrożonych uzależnieniem.

Ponad trzy godzinny dziennie w sieci

Wśród nastolatków, co dziesiąty należy do grupy zagrożonych uzależnieniem lub uzależnionych. Spędzają oni w sieci średnio ponad trzy godziny dziennie, jednak jest wśród nich duża grupa jeszcze bardziej intensywnych użytkowników spędzających większość swego wolnego czasu w Internecie. Z innych badań, przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka w 2014 wynika, że nastolatki korzystają z internetu 3 godziny i 40 min na dobę, a ponad 40 proc. z nich jest cały czas on-line.

- Mechanizm uzależnienia działa w taki sam sposób jak w przypadku innych uzależnień. Rozpoczyna się od zainteresowania i chęci spróbowania czegoś nowego, następnie kontakt z mediami zastępuje inne aktywności, prowadząc do utraty łączności ze światem rzeczywistym. Nałóg niesie ze sobą wyniszczenie fizyczne i psychiczne, co w przypadku dzieci i młodzieży jest szczególnie niebezpieczne – wyjaśnia Marek Michalak. Rzecznik zwrócił się do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła oraz Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej o opracowanie zasad postępowania w zakresie profilaktyki e-uzależnień.

Rząd nie radzi sobie z problemem e-uzależnień

Jak wskazuje NIK, działania instytucji, które powinny przeciwdziałać e-uzależnieniu dzieci i młodzieży np.: MZ, MEN czy Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, są przypadkowe i nie odpowiadają wystarczająco skutecznie na zagrożenie wynikające z rozwoju nowoczesnych technologii. Raport obok szkodliwości nadużywania mediów elektronicznych wskazuje również na brak wytycznych określających sposób postępowania w zakresie identyfikowania i narzędzi do diagnozowania zjawiska nadużywania przez dzieci i młodzież mediów elektronicznych oraz realizacji zadań w zakresie przeciwdziałania e-uzależnieniu. Informacja o wynikach kontroli NIK wskazuje także na brak współdziałania pomiędzy Ministrem Zdrowia a Ministrem Edukacji Narodowej. Kluczowe instytucje państwowe, które powinny odgrywać najważniejszą rolę w przeciwdziałaniu e-uzależnieniu od mediów elektronicznych (MZ i MEN) nie współpracowały ze sobą w tym zakresie.

Sejm wysłucha informacji NIK

Jutro temat e-uzależnień pojawi się w Sejmie. Na wspólnym posiedzeniu Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisja Zdrowia rozpatrzą informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli przeciwdziałania e-uzależnieniom dzieci i młodzieży. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawi minister zdrowia i MEN. Początek posiedzenia o godz. 15.
Aleksandra Smolińska

SzczeArt
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 11 lut 2017, o 11:38

Re: Co 10 nastolatek uzależniony od internetu

Post autor: SzczeArt » 18 lut 2017, o 13:45

Najpierw przez parę lat młodzież była zachęcana do zajmowania się internetem, a teraz bijemy na alarm. Dzieciom od najmłodszych lat trzeba czytać np bajki, a nie sadzać przed telewizorem, a potem komputerem.

Bartik
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2017, o 18:46

Re: Co 10 nastolatek uzależniony od internetu

Post autor: Bartik » 19 lut 2017, o 19:11

Mojej siostry czterolatek od dwóch lat siedzie przy tablecie, cały czas youtube,
i się dziwić.

magic992
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 29 mar 2017, o 11:20

Re: Co 10 nastolatek uzależniony od internetu

Post autor: magic992 » 29 mar 2017, o 11:26

Niestety uzależnienie od Internetu nie dotyczy tylko nastolatków.

Marylin
Użytkownicy
Posty: 28
Rejestracja: 26 cze 2017, o 10:32

Re: Co 10 nastolatek uzależniony od internetu

Post autor: Marylin » 27 cze 2017, o 10:43

To jest straszliwa plaga. Mojej siostry córka ma 14 lat i nie da sie jej odciągnąć od internetu

Beczka
Użytkownicy
Posty: 6
Rejestracja: 22 lip 2017, o 10:21

Re: Co 10 nastolatek uzależniony od internetu

Post autor: Beczka » 26 lip 2017, o 22:04

Teraz dzieci już potrafią wszystko robić na tabletach itp. Powstają kolejne to aplikacje jak facebook, snap, instagram..

Drabinki
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 2 gru 2019, o 12:51

Re: Co 10 nastolatek uzależniony od internetu

Post autor: Drabinki » 2 gru 2019, o 13:15

Moim zdaniem, dziecko powinno odpocząć po dłuższym siedzeniu przed komputerem. Wiadomo, że to źle wpływa na oczy, na kręgosłup. Dzieciaki są teraz coraz mniej aktywni, więc i w domu potrzebują takiego miejsca na dodatkowy ruch, na jakieś ćwiczenia. Można zamontować na przykład drabinki do ćwiczeń w domu. Zachęcić dziecko do ćwiczeń po siedzeniu przed komputerem czy po lekcjach, świetna przerwa moim zdaniem.

havannia
Użytkownicy
Posty: 12
Rejestracja: 23 lut 2016, o 13:50

Re: Co 10 nastolatek uzależniony od internetu

Post autor: havannia » 16 gru 2019, o 13:47

Niech takie badanie zlecą pod kątem smartfonów :) i osób dorosłych, to statystyki nie będą aż tak łaskawe.

plomyczek
Użytkownicy
Posty: 7
Rejestracja: 21 mar 2016, o 10:47

Re: Co 10 nastolatek uzależniony od internetu

Post autor: plomyczek » 23 gru 2019, o 12:54

dane są przygnębiajace

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post