RM - przewlekłe złamanie kości krzyżowej

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
panderosa
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 2 paź 2019, o 10:28

RM - przewlekłe złamanie kości krzyżowej

Post autor: panderosa »

Mieszkam w okolicach Warszawy. Nie uprawiam sportu. W ostatnim czasie nie miałam żadnego wypadku ani stresu wysiłkowego. Mam 53 lata.
3 miesiące temu pojawił się nagły ból w obrębie części krzyżowej kręgosłupa, miednicy, w pachwinach, promieniujący aż do kolan. W trakcie ruchu, zmiany pozycji podczas leżenia czuję jakby coś mi chrupotało w stawach lub przemieszczały się jakieś kulki w obrębie stawów biodrowych.
Pierwsza diagnoza (3 miesiące temu) rwa kulszowa. Badania RTG i rezonans magnetyczny kręgosłupa części krzyżowej oraz RTG miednicy nie wykazały zmian chorobotwórczych, które mogły by być przyczyna bólu. Również USG narządów wewnętrznych i morfologia jest w porządku.
4 tygodnie temu wykonałam rezonans magnetyczny stawów biodrowo-krzyżowych z wynikiem jak poniżej. Ortopeda określił stan kości biodrowej „jak u osoby 80-letniej” i zalecił dalsze leczenie u reumatologa i endokrynologa.
Czy może ktoś polecić lekarza który podjąłby się leczenia i czy rzeczywiście nie powinien to być ortopeda ?
Jakie dodatkowe badania mam wykonać ?
Jakie zabiegi/terapie mogą wspomóc proces zdrowienia (zrastania) i łagodzenie dolegliwości bólowych ?

MR Stawów krzyżowo-biodrowych
Jednofazowe badania RM stawów krzyżowo-biodrowych w obrazach T1, T2 i PD zależnych, w płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych i czołowych.
Oba stawy są prawidłowo ukształtowane i symetryczne , kształt kości krzyżowej jest typowy.
Powierzchnie obu stawów krzyżowo-biodrowych wydają się odcinkowo nierówne ale szerokości szpar są prawidłowe.
Rozlegle obszary nasilonego obrzęku szpiku w masywach bocznych kości krzyżowej, podobnie nasilone po obu stronach, dodatkowo z podobnie zmienioną strukturą kości w masyach bocznych i przy obu powierzchniach uchowatych, ale bez zniekształcenia kości. W warstwie podchrzęstnej powierzchni uchowatych obu kości biodrowych widoczne są tylko niewielkie obszary obrzęku szpiku zlokalizowane przy krawędziach przednio dolnych.
Obraz sugeruje ewolucję przewlekłego, zmęczeniowego złamania kości krzyżowej przy obu powierzchniach uchowatych, ale nasilenie zmian obrzękowych i zmieniona struktura kości nie pozwalają na wykluczenie współistnienia podejrzewanego sacroiliitis.
Niewielki obrzęk przyczepów mięśni biodrowych przy krawędziach obu stawów krzyżowo-biodrowych (zmiany podobnie nasilone po obu stronach)
Brak cech obrzęku w tkance tłuszczowej lub w mięśniach w okolicy stawów.
Wniosek:
Objawy ewolucji przewlekłego złamania kości krzyżowej, nasilenie zmian obrzękowych w kości krzyżowej nie pozwala na wykluczenie współistnienia procesu zapalnego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post