W leczeniu Rak, czego możemy sie nauczyć od Czechów

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

W leczeniu Rak, czego możemy sie nauczyć od Czechów

Post autor: Asystentka »

W Czechach, mimo większej liczby nowych przypadków nowotworów, śmiertelność z ich powodu jest niższa niż w Polsce. Na dodatek do badań diagnostycznych praktycznie nie ma kolejek. W czym tkwi sekret większej skuteczności leczenia?

Czeskie szpitale nie robią wrażenia nowocześniejszych od polskich, a jednak leczenie raka jest tam skuteczniejsze - zauważa Gazeta Wyborcza.

Według danych WHO z 2013 r. standaryzowany współczynnik zachorowań wynosi w Czechach 294 na 100 tys. mieszkańców. Dla porównania w Polsce to 230 zachorowań. Mimo to śmiertelność z powodu nowotworów jest w Czechach niższa niż w naszym kraju.

Do poprawy efektów leczenia raka w Czechach przyczyniło się powstanie w 2003 r. Narodowego Programu Onkologicznego, a w jego konsekwencji - stworzenie KOC, czyli kompleksowych centrów onkologicznych. Znajdują się one w Pradze (trzy) i w większych miastach kraju. Centra powstały po to, by stworzyć pacjentom dostęp do nowoczesnych metod leczenia, a także by istniała kontrola nad tym, w jakim zakresie i na ile to leczenie jest skuteczne.

Pacjent, który zachoruje na konkretny nowotwór, może za pośrednictwem internetu bez trudu dowiedzieć się, gdzie i jak się go leczy. Na stronie założonej przez Narodowy Program Onkologiczny znajdzie m.in. mapę szpitali, informacje o tym, jaki mają sprzęt, ile łóżek, jakie poradnie etc.

W większości przypadków lekarze rodzinni, jeśli tylko mają podejrzenia nowotworu, wysyłają pacjentów do specjalisty. Sieć poradni specjalistycznych zorganizowano tak, by czas dojazdu samochodem nie przekraczał 20 minut.

Czesi mają też więcej niż w Polsce lekarzy (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców) i wydają więcej na leczenie nowotworów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post