W tym roku więcej chorujących na grypę

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

W tym roku więcej chorujących na grypę

Post autor: admin. med. »

Od początku sezonu grypowego, tj. od 1 września 2015 r. do 15 marca 2016 r. zanotowano ponad 2,7 mln zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Jest to liczba o 12,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

Jest także dobra wiadomość. W okresie od 8 do 15 marca br. zarejestrowano w Polsce blisko 190 tys. zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 61,43 przypadki na 100 tys. ludności. Jest to spadek o 10,2 proc. w stosunku do poprzedniego okresu sprawozdawczego (okres 1-7.03.2016 r.). Jest to już 3. z kolei okres sprawozdawczy, w którym następuje spadek liczby nowych zachorowań w skali kraju.

W przypadkach zachorowań, które były diagnozowane laboratoryjnie, obecność wirusa grypy potwierdzono w 41,2 proc. pobranych próbek, podczas gdy średni udział próbek potwierdzonych w próbkach badanych od początku sezonu wynosi 39,4 proc. badanych próbek – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Od początku sezonu grypowego, tj. od 1 września 2015 r. do dnia 15 marca 2016 r. zanotowano ponad 2,7 mln zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Jest to liczba o 12,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

Od 1 września 2015 r. do 15 marca 2016 r., zarejestrowano 94 zgony osób, u których stwierdzono zakażenie wirusem grypy na podstawie badań wykonanych metodą RT-PCR.

Grypa sezonowa jest wywoływana najczęściej przez jeden z 3 dominujących szczepów wirusa i przechorowanie spowodowane jednym typem wirusa nie daje odporności wobec pozostałych szczepów. Tak więc zachorować na grypę można nawet kilka razy w ciągu roku – ostrzega GIS.

Źródło: gis.gov.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post