Wady zgryzu

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Wady zgryzu

Post autor: admin. med. »

Wady zgryzu – trzeba je leczyć! Sprawdź, czym grozi zbagatelizowanie problemu
Według rozmaitych statystyk, wady zgryzu o różnym nasileniu oraz przyczynach dotyczą nawet około 60% populacji. Niestety, jedynie niewielki odsetek pacjentów z wadami zgryzu zgłasza się do ortodontów celem podjęcia leczenia. Tymczasem nieleczone wady zgryzu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego organizmu.

Według naukowców, wady zgryzu są w większości przypadków dziedziczne. Oznacza to, że jeżeli z tego typu problemami borykali się rodzice, to istnieje większe lub mniejsze ryzyko, że dotkną one także dzieci. Oczywiście istnieje jednak szereg chorób oraz szkodliwych nawyków, które mogą przyczyniać się do powstawania wad zgryzu. Zaliczają się do nich m.in. rozszczep podniebienia lub wargi, przedłużone karmienie butelką oraz zbyt długie stosowanie smoczka, ssanie kciuka, urazy mechaniczne skutkujące nieprawidłowym urazem szczęki, a także guzy jamy ustnej lub szczęki.

Jak dowodzą naukowcy, na mniej lub bardziej zaawansowane wady zgryzu cierpi około 60% populacji. Niestety, jedynie niewielki odsetek pacjentów decyduje się na podjęcie leczenia ortodontycznego. Tymczasem zaniedbane wady zgryzu mogą mieć poważne konsekwencje dla całego organizmu. Warto bowiem pamiętać, że narząd żucia składa się nie tylko z zębów, ale również mięśni, kości, nerwów, tkanek miękkich oraz naczyń krwionośnych. Jego głównym zadaniem jest rozdrabnianie pokarmów i ich wstępne przygotowanie do trawienia, ale zęby biorą udział również w innych procesach, takich jak artykulacja głosek.

Nieleczone wady zgryzu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zwłaszcza u dzieci. W pierwszej kolejności prowadzą one do uszkodzenia zębów stałych, ich szybszego ścierania, a niekiedy nawet problemów z ich prawidłowym wyrastaniem. Wady zgryzu utrudniają, a czasem uniemożliwiają właściwą higienę zębów, przez co są one narażone na próchnicę, choroby dziąseł, a także schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych. U dzieci z nieleczonymi wadami zgryzu pojawiają się problemy z wymową, nieestetyczny wyraz twarzy, a w skrajnych przypadkach – kłopoty z żuciem i gryzieniem, co może powodować choroby układu pokarmowego.

U dorosłych, podobnie jak u dzieci, różne wady zgryzu powodują różne następstwa, często rozłożone w czasie. Stłoczenie zębów znacznie utrudnia ich oczyszczanie, co sprzyja szybkiemu rozwojowi próchnicy oraz odkładaniu się kamienia nazębnego, które z kolei może być pierwszą przyczyną parodontozy. Niewłaściwie ułożone zęby szybciej się ścierają, łatwiej się ułamują oraz kruszą. Dodatkowo, prowadzą one do obniżenia wysokości zwarcia, a w konsekwencji – nadają twarzy starszego wyglądu i mogą powodować bóle żuchwowo-skroniowe.

Oczywiście w każdym przypadku nieleczone wady zgryzu mogą powodować kompleksy i zaniżoną samoocenę. Piękny uśmiech dodaje pewności siebie, a to przekłada się na sukcesy zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Współczesna ortodoncja umożliwia leczenie wad zgryzu u pacjentów w każdym wieku, choć oczywiście wady wykryte stosunkowo wcześnie są najłatwiejsze do usunięcia. Pacjenci mają do wyboru wiele nowoczesnych aparatów ortodontycznych, które gwarantują zadowalające rezultaty. Dlatego też z rozpoczęciem leczenia nie warto zwlekać!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post