Wątpliwości dotyczące wskazań, w których leki z listy dla se

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Wątpliwości dotyczące wskazań, w których leki z listy dla se

Post autor: admin. med. »

Wątpliwości dotyczące wskazań, w których leki z listy dla seniorów mogą być wypisane jako bezpłatne.
dr n. prawn. Tamara Zimna, specjalista w przepisach prawa ochrony zdrowia, Kancelaria Prawa Medycznego
Bartłomiej Rogoż

Pojawiają się liczne wątpliwości dotyczące wskazań, w których leki z listy dla seniorów mogą być wypisane jako bezpłatne. Należy przyjąć, że wskazania refundacyjne dla tej grupy leków pozwalające przepisać je jako bezpłatne są tymi samymi wskazaniami, w których lek może być refundowany na zasadach ogólnych, a więc wskazaniami określonymi w decyzji refundacyjnej i podanymi w obwieszczeniu refundacyjnym Ministra Zdrowia1. Warto przy tym przypomnieć, że mogą one być określone w obwieszczeniu refundacyjnym w kilku różnych kategoriach dostępności refundacyjnej dla pacjenta2.

Po pierwsze, lek dostępny w aptece na receptę może być refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji3.

W takim przypadku w kolumnie "zakres wskazań objętych refundacją" pojawia się stwierdzenie "We wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji". Należy tu pamiętać o powtarzającym się określeniu "na dzień wydania decyzji" - sprawia ono, że wskazania refundacyjne określone są nie w charakterystyce aktualnej w danym dniu, ale w charakterystyce aktualnej w dniu wydania decyzji refundacyjnej. Ponieważ wydane dotychczas decyzje refundacyjne są ważne przez dwa albo trzy lata, to w tym czasie zarówno charakterystyka jak i zawarte w niej wskazania mogą zmienić się wielokrotnie, co jednak nie oznacza zmiany wskazań refundacyjnych.

Po drugie, lek dostępny w aptece na receptę może być refundowany we wskazaniach określonych stanem klinicznym podanych bezpośrednio w obwieszczeniu Ministra Zdrowia4.

W takim przypadku w kolumnie "zakres wskazań objętych refundacją" pojawia się mniej lub bardziej precyzyjne określenie stanu lub stanów klinicznych oraz choroby lub chorób, w których lek jest refundowany (np. "cukrzyca" czy "osteoporoza", ale też bardzo szczegółowe i wieloczłonowe określenia, których już nie przytaczamy w niniejszym tekście).

Po trzecie, dla dużej części leków refundowanych określono w obwieszczeniu "Zakres wskazań pozarejestracyjnych objętych refundacją", podając go w kolumnie o takim właśnie tytule.

W obwieszczeniu jest to druga już kolumna służąca do określenia wskazań refundacyjnych w określonym stanie klinicznym, więc te pozarejestracyjne wskazania refundacyjne mogą współistnieć ze wskazaniami podanymi w pierwszej kolumnie (a więc tak jak napisano powyżej z określeniem: "We wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji" albo szczegółowym określeniem choroby czy stanu klinicznego, w których lek jest refundowany), mogą też występować samodzielnie (wtedy w pierwszej kolumnie ze wskazaniami znajduje się "x").

Warto też zwrócić uwagę, że wskazania refundacyjne bardzo często NIE są po prostu aktualnymi zarejestrowanymi wskazaniami. Dla niektórych leków refundowanych jest to prawdą, ale nie można tego przyjmować jako reguły. Jest to często pojawiający się skrót myślowy mogący skutkować wypisaniem recepty z refundacją we wskazaniu niewymienionym w decyzji refundacyjnej i obwieszczeniu.

Przepisując leki z refundacją na zasadach ogólnych lekarz jest zobowiązany do przestrzegania wskazań refundacyjnych i ponosi odpowiedzialność w przypadku wypisania recepty niezgodnej ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach Ministra Zdrowia lub nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi5. Jeżeli u pacjenta nie występuje stan kliniczny odpowiadający wskazaniom podanym w obwieszczeniu refundacyjnym, to lek należy przepisać za 100% odpłatnością.

Uprawnienie "S" niczego tu nie zmienia. Należy przyjąć, że leki z załącznika „D” do obwieszczenia należy wypisywać jako bezpłatne wyłącznie we wskazaniach określonych w decyzji refundacyjnej (a więc wskazaniach podanych w obwieszczeniu w przypadku refundacji na zasadach ogólnych). We wszystkich innych wskazaniach należy je przepisywać za odpłatnością 100%. Lek znajdujący się na liście z załącznika „D”, lecz ordynowany u seniora poza zakresem refundacji powinien mieć na recepcie podany poziom odpłatności w postaci symbolu „X” albo 100%6.

W szczególności odpowiadając na powtarzającą się wątpliwość dotyczącą możliwości przepisania bezpłatnie z kodem "S" preparatu zawierającego rywaroksaban w zarejestrowanym wskazaniu: "Profilaktyka udaru i zatorowości obwodowej u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową z jednym lub kilkoma czynnikami ryzyka, takimi jak zastoinowa niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze krwi, wiek ≥75 lat, cukrzyca, udar lub przemijający napad niedokrwienny w wywiadzie" należy stwierdzić, że wskazanie to nie zostało przypisane do tego leku w obwieszczeniu refundacyjnym i w związku z ten musi być on w nim w dalszym ciągu przepisywany za odpłatnością 100%. Ta sama sytuacja występuje również w przypadku preparatu zawierającego dabigatran, który posiada zarejestrowane, ale niewymienione w obwieszczeniu refundacyjnym wskazanie: "Prewencja udarów i zatorowości systemowej u dorosłych pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków (ang. NVAF - non-valvular atrial fibrillation), z jednym lub więcej czynnikami ryzyka, takimi jak wcześniejszy udar lub przemijający napad niedokrwienny (ang. TIA - transient ischemic attack); wiek ≥75 lat; niewydolność serca ≥II kl. (wg NYHA); cukrzyca; nadciśnienie tętnicze." – w tym wskazaniu ten lek również musi być przepisywany za odpłatnością 100%.

Wskazania refundacyjne dla wszystkich leków refundowanych, w tym także wymienionych na liście dla seniorów, można sprawdzić w elektronicznej wersji Indeksu leków MP, eMPendium oraz drukowanym Indeksie leków aktualne ceny.


źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post