"Wiercenie się" na krześle ma jednak sens.

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

"Wiercenie się" na krześle ma jednak sens.

Post autor: admin. med. »

"Wiercenie się" na krześle ma jednak sens. Okazało się, że zapobiega chorobom naczyń
Okresowe poruszanie nogami i wiercenie się podczas siedzenia chroni naczynia tętnicze nóg i potencjalnie może zapobiegać ich chorobom - doszli do wniosku amerykańscy naukowcy.

Współcześni ludzie całymi godzinami przebywają w pozycji siedzącej pracując przy biurku, podróżując samochodami i samolotami, grając w gry komputerowe czy oglądając telewizję.

Jak wykazały wcześniejsze badania, długotrwałe siedzenie pogarsza krążenie krwi w tętnicach i żyłach nóg. Może to być przyczyną chorób układu krążenia.

Zespół kierowany przez prof. Jaume Padillę z University of Missouri-Columbia (USA) wykazał, że wiercenie się oraz poruszanie stopami chroni naczynia tętnicze nóg i potencjalnie może zapobiegać ich chorobom.

Naukowcy porównali funkcjonowanie naczyń w kończynach dolnych 11 mężczyzn i kobiet przed i po trzech godzinach siedzenia. Gdy ochotnicy usiedli, poproszono ich o okresowe poruszanie jedną nogą (postukiwanie nogą przez minutę, a potem cztery minuty bezruchu). Druga noga pozostawała nieruchoma. Przeciętnie użytkownicy poruszali stopą 250 razy w ciągu minuty.

Naukowcy dokonywali pomiaru przepływu krwi w tętnicy podkolanowej. Jak się okazało, ruchy nóg znacząco zwiększały przepływ krwi, podczas gdy w "kontrolnej", nieruchomej nodze przepływ krwi spadał. Wiadomo, że odpowiednie nasilenie przepływu w naczyniach ma duże znaczenie dla zdrowia układu krążenia.

Autorzy badań zaznaczają, że postukiwanie stopą (a właściwie obiema stopami) nie zastąpi aktywności fizycznej w rodzaju chodzenia i biegania. Jednak jak powiedział Padilla, "każdy ruch jest lepszy od braku ruchu".
źródło:rynekseniora.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post