Wirus Usutu – nowe dowody na rosnące zagrożenie epidemiologi

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Wirus Usutu – nowe dowody na rosnące zagrożenie epidemiologi

Post autor: Asystentka »

Wirus Usutu – nowe dowody na rosnące zagrożenie epidemiologiczne dla Europy
opracował: dr n. med. Michał Chojnicki
eurosurveillance.org

W ostatnim półroczu doszło do pierwszego wykrycia bezobjawowego zakażenia wirusem Usutu (Usutu virus – USUV) w Europie. Dotychczas zaraportowano jeden przypadek wystąpienia zapalenia opon mózgowych o tej etiologii we Włoszech, w 2009 roku.

W trakcie rutynowego skiningu dawców krwi w kierunku zakażenia wirusem Zachodniego Nilu (West Nile virus – WNV) rozpoznano dawcę z cechami ostrej infekcji USUV.

Do diagnozy doszło w stacji krwiodawstwa w Szpitalu Uniwersyteckim w Aachen, w Niemczech, gdzie od 1 lipca 2016 roku dawcy są badani w kierunku obecności WNV. Chorym dawcą była 20-letnia kobieta, która nie opuszczała terenu Niemiec.

Zgłoszenie to budzi szczególny niepokój z powodu prognozowanego rozprzestrzeniania się USUV na nowe obszary. Wirus ten odpowiedzialny dotychczas za epidemie drobiu, jest traktowany z dużą uwagą ze względu na udowodnioną zdolność do zakażania również ludzi. Podobnie do WNV, wirus Usutu przenoszony jest przez dzikie ptactwo, a jako wektor wykorzystuje komary z rodziny Culex, obecne w całej Europie.

Swoją budową USUV jest najbardziej zbliżony do japońskiego wirusa zapalenia opon mózgowych (Japanese encephalitis virus – JEV).

Autorzy doniesienia podkreślają, że do wykrycia zakażonego dawcy krwi doszło dzięki testom molekularnym przeznaczonym dla wirusa Zachodniego Nilu.

Zwracają również uwagę na brak danych dotyczących możliwości przeniesienia zakażenia USUV przez transfuzję krwi.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post