Wirus Zika to zagrożenie na skalę świata

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Wirus Zika to zagrożenie na skalę świata

Post autor: admin. med. »

WHO: Wirus Zika to zagrożenie na skalę świata


Przenoszony przez komary wirus Zika stwarza międzynarodowe zagrożenie - ogłosiła w poniedziałek Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) po nadzwyczajnym posiedzeniu ekspertów w Genewie. Ostatni taki komunikat WHO wydała w 2014 r. w związku z epidemią gorączki krwotocznej Ebola.

Fot. Jacek Kosieradzki / Agencja Gazeta

Na spotkaniu zwołanym w trybie nadzwyczajnym przez WHO specjaliści mieli przeanalizować stopień zagrożenia, odkąd zaczęto przypuszczać, że istnieje zależność między pojawieniem się wirusa w ubiegłym roku w Brazylii a wzrostem liczby niemowląt rodzących się z małogłowiem.

"Po przeanalizowaniu dowodów komitet (ekspertów) uznał, że nagromadzenie się przypadków mikrocefalii i innych komplikacji neurologicznych stanowi nadzwyczajne wydarzenie i zagrożenie dla zdrowia publicznego w innych częściach świata" - oświadczyła szefowa WHO Margaret Chan.

Zastrzegła, że na razie nie ma naukowych dowodów potwierdzających zależność między wzrostem liczby przypadków mikrocefalii a wirusem Zika, a jej zweryfikowanie może potrwać 6-9 miesięcy.

WHO szacuje, że w przyszłym roku na świecie może być ok. 4 mln osób zakażonych wirusem Zika na kontynentach amerykańskich. Organizacja nie wydała jednak zaleceń w sprawie ograniczenia podróży czy wymiany handlowej.

Ostatnie ostrzeżenie przed zagrożeniem dla zdrowia o globalnym zasięgu WHO wydała w 2014 roku z powodu epidemii EVD w krajach zachodniej Afryki, która zabiła ponad 11 tys. osób. Rok wcześniej podobny komunikat wydano w sprawie polio.

Komunikaty tego typu mają służyć jako sygnał ostrzegawczy i zazwyczaj pociągają za sobą zwiększenie nakładów na rzecz powstrzymania danego zagrożenia, a także intensyfikację badań w zakresie możliwych metod leczenia i szczepionek - przypomina Associated Press. Agencja zauważa, że WHO, krytykowana za opóźnioną reakcję w sprawie EVD, tym razem zareagowała szybko.

Wirus Zika jest znany od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie, ale jeszcze do niedawna powszechnie uważano, że nie ma poważnych skutków dla zdrowia. Naukowcy podejrzewają, że Zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, jest powiązany ze wzrostem przypadków mikrocefalii u noworodków oraz może mieć związek z występowaniem zespołu Guillaina i Barrego.

Na Zikę nie wynaleziono dotąd szczepionki. U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone (np. mikrocefalię) i doprowadzić do śmierci dziecka. U 80% ludzi zakażenie przebiega bezobjawowo, co sprawia, że wiele kobiet w ciąży nie wie, czy się zakaziło.

Obecnie wirus rozprzestrzenia się głównie w krajach Ameryki Łacińskiej. Obecność wirusa stwierdzono w ok. 20 krajach, a największe ogniska odnotowano w Brazylii, Kolumbii, Salwadorze, Panamie i Republice Zielonego Przylądka. Najbardziej dotkniętym krajem jest Brazylia, gdzie od października 2015 roku wykryto 3,9 tys. przypadków małogłowia u niemowląt i 49 zgonów niemowląt z wadami wrodzonymi. W 5 przypadkach potwierdzono obecność wirusa Zika.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post