Witamina D może zmniejszać ryzyko wystąpienia napadów astmy

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Witamina D może zmniejszać ryzyko wystąpienia napadów astmy

Post autor: admin. med. »

Wysokiej jakości dane naukowe wskazują, że witamina D może zmniejszać ryzyko wystąpienia napadów astmy


W nowym przeglądzie Cochrane, opublikowanym w Bibliotece Cochrane, odnaleziono dane naukowe pochodzące z badań z randomizacją, które wskazują na to, że doustna suplementacja witaminy D – stosowana łącznie ze standardowym leczeniem astmy – może zmniejszać ryzyko wystąpienia ciężkich napadów astmy.

Małe stężenie witaminy D we krwi wiązano z większym ryzykiem wystąpienia napadów astmy u dzieci i dorosłych chorych na tę chorobę. Zainteresowanie potencjalną rolą witaminy D w leczeniu astmy zwiększa się, ponieważ witamina ta może zmniejszać ryzyko zachorowania na zakażenia górnych dróg oddechowych (takie jak przeziębienie), które mogą z kolei prowadzić do zaostrzenia astmy. W kilku badaniach klinicznych oceniano czy suplementacja witaminy D wpływa na ryzyko wystąpienia napadów astmy, nasilenie objawów oraz czynność płuc u dzieci i dorosłych chorych na astmę.

W naszym serwisie przedstawialiśmy kilka badań dotyczących wpływu witaminy D na choroby układu oddechowego:
Wpływ niedoboru witaminy D na ryzyko gruźlicy pozapłucnej
Stężenie witaminy D i czynność płuc – wyniki badania HUNT
Stężenie witaminy D a czynność płuc u chorych na astmę
Czy suplementacja witaminy D3 zmniejsza ryzyko zaostrzeń POChP?

Zespół badaczy Cochrane odnalazł 7 badań, do których włączono 435 dzieci i 2 badania obejmujące 658 dorosłych. Uczestnicy badań różnili się pod względem pochodzenia etnicznego, co odzwierciedla szeroki zasięg geograficzny, obejmujący: Kanadę, Indie, Japonię, Polskę, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Większość osób, które uczestniczyły w badaniach to chorzy na łagodną lub umiarkowaną astmę, mniejszą część stanowili chorzy na ciężką postać tej choroby. Podczas uczestnictwa w badaniach większość chorych kontynuowała stosowanie dotychczas przyjmowanych leków przeciwastmatycznych. Czas trwania badań wynosił od 6 do 12 miesięcy.

Badacze stwierdzili, że doustna suplementacja witaminy D zmniejsza ryzyko wystąpienia ciężkich napadów astmy wymagających hospitalizacji lub wizyty na oddziale ratunkowym z 6% do 3%. Stwierdzono także, że suplementacja witaminy D zmniejsza odsetek napadów astmy podczas których konieczne jest podanie doustnych leków steroidowych. Wyniki te pochodzą głównie z badań z udziałem osób dorosłych. Stwierdzono, że suplementacja witaminy D nie poprawia czynności płuc lub nasilenia objawów astmy z dnia na dzień, a także nie zwiększa ryzyka wystąpienia objawów niepożądanych, w dawkach które stosowano w analizowanych badaniach.

Według głównego autora przeglądu Cochrane, profesora Adriana Martineau (Asthma UK Centre for Applied Research, Uniwersytet Queen Mary, Londyn): „okazało się, że suplementacja witaminy D, stosowana łącznie ze standardowym leczeniem astmy, istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia ciężkiego napadu astmy i nie powoduje objawów niepożądanych”.

Dodaje on również, że: „wyniki są fascynujące, jednak wobec niektórych z nich należy zachować pewną ostrożność. Po pierwsze, wyniki odnoszące się do ciężkich napadów astmy pochodzą jedynie z trzech badań: większość uczestników stanowili dorośli chorzy na łagodną lub umiarkowaną astmę. Konieczne jest zatem przeprowadzenie badań, w których oceni się skuteczność suplementacji witaminy D u dzieci i dorosłych chorych na ciężką astmę, aby ustalić czy te grupy pacjentów również mogą odnieść korzyści ze stosowania takiej interwencji. Po drugie, nadal nie jest jasne czy suplementacja witaminy D może zmniejszać ryzyko ciężkich napadów astmy u wszystkich pacjentów albo czy efekt ten występuje jedynie u chorych z początkowo małym stężeniem witaminy D we krwi. Prowadzone są dalsze badania w tym zakresie, a ich wyniki powinniśmy poznać w ciągu kilku najbliższych miesięcy.”

Wyniki niniejszego przeglądu Cochrane zostały przedstawione na kongresie European Respiratory Society (ERS), we wtorek 6 września w Londynie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post