Wniosek OZZL do Trybunału Konstytucyjnego

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Wniosek OZZL do Trybunału Konstytucyjnego

Post autor: admin. med. »

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie, że przepis rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 8 września 2015 r., który nakazuje, aby każda odmowa przyjęcia dziecka do szpitala była konsultowana z ordynatorem oddziału (jego zastępcą albo kierownikiem oddziału) jest niezgodny z art. 2 Konstytucji RP.

Jak uzasadnia OZZL, przepisy prawne – aby je uznać za zgodne z art. 2 Konstytucji – muszą być m.in. zrozumiałe, jednoznaczne, spójne i niesprzeczne z innymi normami prawa. Ich treść powinna być oczywista i powinna pozwalać na wyegzekwowanie określonych zachowań od adresatów przepisów.

„Tymczasem przepis nakazujący lekarzowi konsultować każdorazową odmowę przyjęcia dziecka do szpitala z ordynatorem oddziału lub jego zastępcą albo z kierownikiem oddziału nie spełnia powyższych warunków” – uważają związkowcy i dodają, że pozostaje on „sprzeczny z innymi przepisami prawa (zwłaszcza o czasie pracy), budzi wątpliwości interpretacyjne, może postawić adresata przepisu (lekarza dyżurnego w szpitalu) w trudnej sytuacji, w której musi on wybierać między zachowaniem nakazanej procedury a dobrem chorego dziecka (z jednoczesnym narażeniem się na roszczenia rodziców)”.

Jak dodaje OZZL, w niektórych przypadkach przepis ten w ogóle nie będzie mógł być zrealizowany przez lekarza (urlop lub choroba kierownika oddziału).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post