Wnioski o zamknięcie aptek po wykryciu odwróconej dystrybucji leków

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Wnioski o zamknięcie aptek po wykryciu odwróconej dystrybucji leków

Post autor: Asystentka »

Prokurator, który uzyska informacje, że apteka naruszyła zakaz tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków, powinien wystąpić z wnioskiem o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie tej apteki - wskazano w piśmie zamieszczonym w czwartek ( 23 marca) na stronie Prokuratury Krajowej.

Zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego, niedopuszczalne jest zbywanie produktów leczniczych przez aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny hurtowni farmaceutycznej, innej aptece ogólnodostępnej lub innemu punktowi aptecznemu. Źródłem takiego procederu są niskie ceny leków w Polsce. Efektem odwróconego łańcucha dystrybucji jest zaś wywożenie medykamentów za granicę.

Według Prawa farmaceutycznego, kto, narusza zakaz zbycia produktów leczniczych z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego do hurtowni farmaceutycznej, innej apteki ogólnodostępnej lub innego punktu aptecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

W piśmie podpisanym przez zastępcę prokuratora generalnego Roberta Hernanda i przesłanym w tym tygodniu do wszystkich prokuratorów regionalnych w kraju przypomniano, że w przypadku ujawnienia procederu odwróconego łańcucha dostaw leków "istnieje również konieczność podjęcia przez prokuratorów działań pozakarnych". Jak dodano, chodzi o "wykorzystanie przysługujących prokuratorowi uprawnień w postępowaniu administracyjnym".

Jak przypomniał prok. Hernand, Prawo farmaceutyczne nakazuje cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jeśli naruszyła ona przepis zakazujący odwróconego łańcucha dystrybucji.

Dlatego - jak dodał prokurator - w przypadku uzyskania podczas prowadzonego postępowania informacji o naruszenia tego przepisu przez aptekę wskazane jest wystąpienie prokuratora do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki. Z kolei w sytuacji, gdy postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki już się toczy na wniosek innego uprawnionego podmiotu, to - jak powiedział prok. Hernand - zasadne jest zgłoszenie w nim udziału prokuratora.

- Prokuratorzy powinni podejmować środki przewidziane prawem, zmierzające do prawidłowego i jednolitego stosowania prawa w postępowaniu sądowym, administracyjnym, w sprawach o wykroczenia oraz w innych postępowaniach przewidzianych przez ustawę, a także powinni zaskarżać do sądu niezgodne z prawem decyzje administracyjne oraz brać udział w postępowaniu sądowym w sprawach zgodności z prawem takich decyzji - przypomniała Prokuratura Krajowa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post