Woskowina w uchu,przyczyny i leczenie

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Woskowina w uchu,przyczyny i leczenie

Post autor: admin. med. »

Zatkanie ucha woskowiną to częsta dolegliwość, występująca zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Woskowina sama w sobie nie jest szkodliwa, a gdy jest wytwarzana w odpowiedniej ilości pełni ważną rolę. Przede wszystkim odgrywa istotną rolę w natłuszczaniu zewnętrznego przewodu słuchowego. Tym samym chroni przewód słuchowy przed urazami i zapobiega dostawaniu się wody w głąb ucha. Woskowina stanowi również mechaniczną ochronę błony bębenkowej wychwytując drobne ciała obce (np. kurz) a także przyczynia się do utrzymania lekko kwaśnego środowiska, co z kolei stanowi barierę dla infekcji.

U około 2 - 6 % ludzi z wytwarzanej woskowiny powstaje czop woskowinowy. Przyczyną jego powstawania może być:
• Zbyt wąskie przewody słuchowe
• Nadmierne wytwarzanie woskowiny, do czego może prowadzić mechaniczne drażnienie skóry przewodu słuchowego np.: stosowanie patyczków do uszu, noszenie aparatów słuchowych, słuchawek przez większość dnia (np. pracownicy służby zdrowa, służb specjalnych, pracownicy ochrony, spikerzy telewizyjni). Do nadmiernego wytwarzania woskowiny może przyczyniać się także przebywanie w zanieczyszczonym środowisku.

Zatkanie przewodu słuchowego najczęściej pojawia się nagle tj. po czyszczeniu ucha patyczkami higienicznymi (woskowina wówczas zostaje wciśnięta w węższy odcinek przewodu słuchowego) lub po kąpieli, kiedy czop woskowinowy pęcznieje.

Objawy towarzyszące zatkaniu ucha woskiem:
• Wrażenie, że ucho jest "zatkane"
• Szum w uszach
• Pogorszenie słyszenia dźwięków otoczenia a znacznie lepsze słyszenie własnego głosu
• Zawroty głowy
• Ból ucha
• Zaleganie korka woskowinowego może być przyczyną stanów zapalnych skóry przewodu słuchowego

Jak należy postąpić, by usunąć woskowinę z ucha
• Jeżeli woskowina znajduje się u ujścia przewodu słuchowego możemy ją sami usunąć za pomocą palca. Nie należy niczego wkładać do przewodu słuchowego!!!
• Jeżeli woskowina jest gęsta i twarda można zastosować krople do uszu w celu jej zmiękczenia i rozpuszczenia. Jeżeli krople nie pomogą, należy udać się do lekarza na płukanie.
• Płukanie ucha wodą o temperaturze ok. 37 st. C pod niewielkim ciśnieniem. Płukanie powinno być wykonane przez lekarza. Tego zabiegu nie należy stosować, jeżeli występuje lub występował stan zapalny ucha lub gdy stwierdzono perforację błony bębenkowej!

Do najczęściej stosowanych preparatów należy:
• Cerumex - główne składniki to gliceryna i kwaśny węglan sodu. Najczęściej wkrapla się ok. 5 kropli do "zatkanego" ucha 2 do 3 razy dziennie przez ok. 4 dni. Między kolejnymi dawkami zaleca się włożyć do ucha wacik zwilżony Cerumexem lub posmarować wazeliną, by zapobiec wyciekaniu preparatu.
• A - cerumen - to wodno-tłuszczowa emulsja, która całkowicie rozpuszcza i usuwa zalegającą woskowinę uszną. Regularnie stosowany zapobiega jej ponownemu gromadzeniu się w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Przed użyciem ampułkę należy podgrzać w dłoni, wcisnąć połowę jej zawartości do zablokowanego ucha, odczekać kilka minut (ucho można zatkać wacikiem), a po kilku minutach wpuścić kilka kropli podgrzanej w dłoni soli fizjologicznej (0,9% roztworu chlorku sodu) lub zwykłej wody o temperaturze ciała. Zabieg należy powtarzać przez 3-4 kolejne dni rano i wieczorem.

Dbając o higienę uszu należy pamiętać o tym, że zbyt częste oczyszczanie przewodu słuchowego nie jest wskazane, gdyż niedobór woskowiny może być przyczyną świądu ucha, wysychania i łuszczycy skóry. Poprzez zbyt częste czyszczenie uszu można usunąć zbyt dużo woskowiny, co zaburzy normalny poziom jej produkcji, gdyż zostanie ona ponownie szybko i w dużej ilości wyprodukowana. A to z kolei prowadzi do ponownego zatkania przewodu słuchowego i kolejnej wizyty u laryngologa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post