Wpływ palenia tytoniu na RZS

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Wpływ palenia tytoniu na RZS

Post autor: Asystentka »

Palenie tytoniu niekorzystnie wpływa na aktywność reumatoidalnego zapalenia stawów
Dotychczasowe wyniki badań dotyczące patogenezy reumatoidalnego zapalenia stawów (rzs) wielokrotnie wskazywały na związek ryzyka wystąpienia seropozytywnej postaci choroby z paleniem tytoniu. Uważa się, że palenie tytoniu indukuje syntezę autoprzeciwciał odgrywających rolę w patogenezie choroby. Mniej jest natomiast wiadomo na temat wpływu palenia na przebieg rzs.
Dotychczasowe dane wskazują na większą progresję zmian radiologicznych oraz pogorszenie funkcji u osób palących, w porównaniu do nie będących palaczami. Najnowsze wyniki opublikowane przez Sokolove i wsp. wskazują na większą aktywność choroby wśród aktywnych palaczy, w porównaniu do chorych, którzy nigdy nie palili oraz byłych palaczy tytoniu. Potwierdzeniem tej obserwacji są nie tylko obiektywne wskaźniki klinicznej oceny aktywności rzs (DAS28), ale również obserwowane istotnie wyższe stężenia cytokin w surowicy (w tym tych o potwierdzonej roli prozapalnej) - interleukiny 6 i 12, TNF alfa, interferonu gamma, czynnika wzrostu stymulującego tworzenie kolonii granulocytów i makrofagów (GM-CSF). Stężenia przeciwciał antycytrulinowych (anty-CCP) były istotnie wyższe u byłych i aktualnych palaczy chorych na rzs, niż u osób nigdy nie palących. Ich miana nie korelowały z aktywnością choroby, czy wartościami stężeń cytokin w surowicy. Wynika zatem, iż mimo utrzymywania się w surowicy przeciwciał anty-CCP wśród byłych i aktualnych palaczy tytoniu, zaprzestanie palenia związane jest ze zmniejszeniem aktywności rzs zarówno w wymiarze molekularnym (stężenia cytokin), jak i klinicznym. Co więcej, zaobserwowano również istotną różnicę w mianie czynnika reumatoidalnego (RF) między byłymi i aktualnymi palaczami - miana RF u osób z wywiadem palenia w przeszłości były niższe, w porównaniu do aktualnie palących i zbliżały sie do poziomu obserwowanego u osób nigdy nie palących. Wpływ zaprzestania palenia na przebieg rzs wymaga dalszych prospektywnych badań.

Wyniki oparto na analizie danych populacji chorych na rzs (rejestr Veterans Affairs, n=1466), wśród których blisko 77% stanowili pacjenci seropozytywni (anty-CCP+). Niemal 90% spośród badanych stanowili mężczyźni.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post