Wygaśnięcie patentów na niektóre leki w 2017r

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Wygaśnięcie patentów na niektóre leki w 2017r

Post autor: Asystentka »

Top 10 patentów na leki, które wygasają w 2017 roku

Wśród wielu patentów, które w tym roku wygasają w USA jest 10 produktów istotnych w portfolio największych producentów. Ochronę patentową tracą produkty takich gigantów jak: Eli Lilly, Pfizer, Takeda, Bristol-Myers Squibb i Gilead. W zeszłym roku przyniosły one tym koncernom ponad 10 miliardów dolarów zysku.

W tym roku ochrona patentowa w USA wygasa dla istotnych leków stosowanych w takich schorzeniach jak: stwardnienie rozsiane, HIV, zaburzenia erekcji i nowotwory. Leki te będą celem dla producentów generycznych.

Przepisy prawne dotyczące ochrony patentowej są niezwykle skomplikowane i zwykle nie ma prostego mechanizmu wygasania patentów. Dlatego też FiercePharma stworzyła listę tych produktów, które w 2017 fizycznie staną się dostępne dla producentów generycznych.

W USA po wejściu na rynek leku generycznego, sprzedaż oryginalnego produktu zwykle spada o 90%. Odpowiedniki są bowiem nawet o 80-85% tańsze. W przypadku leków biologicznych jest to ok 15%, choć ceny mogą być jeszcze niższe w wyniku negocjacji.

Lista produktów, które utracą patenty wygląda następująco:

Copaxone (stosowany w stwardnieniu rozsianym), kluczowy produkt firmy Teva, którego sprzedaż w zeszłym roku osiągnęła kwotę 3,48 miliarda dolarów;
Cialis (stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji), którego producentem jest koncern Eli Lilly. W roku 2016 sprzedaż tego leku osiągnęła wartość 1,42 miliarda dolarów. Prognozy EvaluatePharma na rok 2022 wskazują spadek do 55 milionów dolarów.
Strattera (stosowany w psychiatrii) z obecnej sprzedaży na poziomie 535 milionów dolarów ma spaść w 2022 roku do 13 milionów.
Viagra – tzw. blockbaster Pfizer’a – będzie musiała się zmierzyć z tańszymi odpowiednikami, które w swoim portfolio mają Teva i Mylan. W zeszłym roku sprzedaż „niebieskiej pigułki” wyniosła 1,15 miliarda dolarów. Prognoza na rok 2022 to zaledwie 188 mln dolarów.
Velcade (stosowany w leczeniu szpiczaka mnogiego) produkowany przez firmę Takeda obecnie generuje sprzedaż na poziomie 1,13 miliarda dolarów. EvaluatePharma prognozuje, że w roku 2022 będzie to o miliard mniej. Na rejestrację generycznych odpowiedników czekają już Teva i Fresenius.
Sustiva (stosowany w leczeniu HIV) firmy Bristol-Myers osiąga sprzedaż na poziomie ponad 900 milionów dolarów. Swoje generyczne odpowiedniki szykują już firmy Teva, Emcure, Strides i Aurobindo.
Sandostatin LAR (stosowany w leczeniu akromegalii i biegunki), produkt Novartisu, którego patent wygasa z końcem grudnia. W 2016 sprzedaż wyniosła 853 miliony dolarów.

Ochrona patentowa wygasa także dla hormonu wzrostu Norditropin SimpleXx (Novo Nordisk), leku Viread stosowanego w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu B (Gilead) oraz dla antydepresantu Pristiq (Pfizer).

Po wejściu na amerykański rynek generycznych odpowiedników dla tych produktów, możemy się spodziewać ich wkroczenia również do Polski. Dwa z nich znajdują się na liście leków refundowanych. Być może wkrótce będą one kosztowały płatnika i pacjentów mniej niż dzisiaj.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post