Wylew podspojówkowy

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
Awatar użytkownika
dimedicus
Ekspert
Ekspert
Posty: 188
Rejestracja: 22 gru 2021, o 15:43

Wylew podspojówkowy

Post autor: dimedicus »

Wylew w oku – przyczyny, diagnostyka i sposoby leczenia pękniętego naczynka w oku
Pojawienie się czerwonych naczynek na białej twardówce oka zdarza się bardzo często. Zwykle nie świadczy o poważnym problemie ze zdrowiem, choć może alarmować o chorobie. Wyróżnia się wylew podspojówkowy, który powstaje na skutek przerwania naczyń krwionośnych w oku oraz wylew do wnętrza gałki ocznej, znacznie poważniejszy stan spowodowany różnymi chorobami, takimi jak: retinopatia cukrzycowa czy odwarstwienie siatkówki. Skąd się biorą wylewy w oku i kiedy należy zgłosić się z tym do lekarza?
forum-medyczne.jpg
forum-medyczne.jpg (114.27 KiB) Przejrzano 1417 razy
Wylew krwi w oku – dlaczego naczynka w oku pękają?

Wylew podspojówkowy to powszechna dolegliwość wynikająca z przerwania ciągłości delikatnych naczyń na powierzchni gałki ocznej i wydostania się krwi do przestrzeni pomiędzy twardówką a spojówką. Czerwona plama krwi na tle białej twardówki, mogąca mieć formę od niewielkiej plamki aż do uniesionego pęcherza z krwią, budzi duży niepokój i jest bardzo częstą przyczyną zgłaszania się pacjentów po nagłą pomoc okulistyczną.

Najprościej wylew w oku można porównać do siniaka na skórze. Charakterystyczne jest to, iż silne zaczerwienienie powierzchni oka nie idzie w parze z innymi dolegliwościami. Widzenie nie ulega zmianie, a pieczenie czy wydzielina z oczu nie występują. To odróżnia wylew podspojówkowy od poważniejszych chorób oka.
Wylew podspojówkowy – przyczyny

Przyczyny tej częstej przypadłości mogą być bardzo zróżnicowane: od błahych, jak duży wysiłek fizyczny, kaszel, zaparcie, silne tarcie oka lub choćby manipulacje związane z zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych, przez poważne, jak uraz gałki ocznej, aż po choroby ogólnoustrojowe. Do tych ostatnich najczęściej należy: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca naczyń, zaburzenia krzepnięcia – często związane ze stosowaniem leków przeciwkrzepliwych (np. popularnej aspiryny, acenokumarolu) lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych, inne choroby krwi lub zaburzenia hormonalne.

U dzieci dominującą przyczyną popękanych naczynek w oku są urazy wynikające z ich dużej aktywności. W wielu przypadkach nie udaje się jednak ustalić bezpośredniej przyczyny wylewu.

Pęknięte naczynko w oku – diagnostyka

Jeśli wylew pod spojówkę nie jest związany z urazem ani nie towarzyszą mu inne dolegliwości, nie wymaga wizyty u okulisty. Leczenie wylewu podspojówkowego, który pojawia się incydentalnie zazwyczaj nie jest wymagane. Nieznaczne zadrażnienie gałki ocznej z nim związane można złagodzić, stosując krople do oczu – tzw. sztuczne łzy.
Wylew podspojówkowy, mimo iż często budzi niepokój, wchłania się samoistnie bez powikłań w ciągu 1–2 tygodni, w zależności od ilości wynaczynionej krwi. Konsultacji ze specjalistą wymaga bez wątpienia wylew, który się długo nie wchłania lub jest nawracający. W przypadku kolejnych epizodów często konieczna jest konsultacja lekarza rodzinnego lub okulisty.

Sam wylew podspojówkowy można potraktować jako problem estetyczny, gdyż nie powoduje on powikłań, może być jednak alarmującym objawem choroby ogólnoustrojowej.
Wylew podspojówkowy a wylew do wnętrza gałki ocznej

Jeśli mowa o wylewie krwi w oku, należy odróżnić łagodny i widoczny przy spojrzeniu w lustro wylew podspojówkowy od znacznie poważniejszego i niewidocznego gołym okiem wylewu krwi do wnętrza gałki ocznej. W tym drugim przypadku obserwujemy nagłe, bezbolesne obniżenie ostrości wzroku lub pojawienie się czarnych punkcików przed okiem. Ma to związek z przerwaniem ciągłości naczyń siatkówki i wydostaniem się krwi do ciała szklistego, czyli wnętrza gałki ocznej.

Najczęściej spotykane przyczyny tego stanu to: retinopatia cukrzycowa, przedarcie lub odwarstwienie siatkówki, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD), uraz lub guz wewnątrzgałkowy. W związku z pogorszeniem widzenia wylew wewnątrzgałkowy skłania do szybkiej konsultacji okulistycznej. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania okulistycznego przy rozszerzonych źrenicach oraz dodatkowo badania USG gałki ocznej. To badanie pozwala w wielu przypadkach ustalić przyczynę krwotoku (np. guz lub odwarstwienie siatkówki).
Wylew w oku – leczenie

Leczenie wylewu w oku jest zawsze przyczynowe, chociaż znalezienie bezpośredniego czynnika wywołującego krwotok może być trudne. Bez względu na przyczynę stosuje się wspomagające leczenie farmakologiczne, które ma na celu wzmocnienie naczyń włosowatych, zarówno miejscowo – w postaci kropli zawierających pochodne rutyny (ma zastosowanie w przypadku wylewów powierzchownych), jak i leków doustnych (kwas askorbinowy).
W przypadku wylewu niewchłaniającego się przez kilka miesięcy może być konieczna witrektomia, czyli operacyjne usunięcie wynaczynionej krwi.
Wylew w oku – domowe sposoby

W przypadku wylewu podspojówkowego, mimo iż wiele osób liczy na szybkie wchłonięcie wynaczynionej krwi i poprawie wyglądu z tym związanej, to nie istnieją żadne domowe sposoby, które realnie i bezpiecznie pomagają w tej sytuacji. Musimy uzbroić się w cierpliwość.

W nieznaczny sposób możemy sobie sami pomóc, jeśli krwawienie nastąpiło do wnętrza oka. Po tym, jak okulista postawi rozpoznanie wylewu wewnątrzgałkowego, zaleca się bezpośrednio po incydencie odpoczywać w pozycji półsiedzącej przez kilka dni. Dodatkowo zasłonięcie oczu zmniejsza ryzyko ponownego krwawienia i przyspiesza opadnie krwi, a zatem poprawę widzenia.

źródło: doz.pl/czytelnia/a15270-Wylew_w_oku__przyczyny_diagnostyka_i_sposoby_leczenia_peknietego_naczynka_w_oku
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post