Wypadanie narządów płciowych u kobiety

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Wypadanie narządów płciowych u kobiety

Post autor: admin. med. »

Przemieszczanie narządów płciowych żeńskich – pochwy i macicy może polegać na ich obniżaniu lub wypadaniu. Fizjologicznie występuje równowaga pomiędzy strukturami i siłami mającymi na celu prawidłowe utrzymywanie tych narządów a siłami, które wpływają i oddziałują na nie. Siły oddziałujące na narządy rodne to te, które towarzyszą aktywności fizycznej, defekacji oraz siły parcia podczas porodu. Oczywiście nasz organizm jest wyposażony w pokaźny aparat odpowiedzialny z jednej strony za prawidłowe położenie macicy i pochwy, a z drugiej strony za to, aby te struktury były w pewnym stopniu ruchome. Zaliczamy tu aparat podporowy i wieszadłowy. Aparat podporowy to nazwa mięśni, powięzi i więzadeł, która zamykają dolny otwór miednicy. Mięśnie i powięzie tworzą przeponę miednicy. Mięsień poprzeczny głęboki krocza tworzy zaś przeponę moczowo-płciową. Natomiast aparat wieszadłowy składa się z przymacicz i więzadeł, które mają za zadanie utrzymywać narządy rodne w miednicy mniejszej.

Co predysponuje do obniżania i wypadania pochwy i macicy?

Problem ten spotyka około 15% kobiet, ale dolegliwości związane z zaburzeniami statyki narządów rodnych dotykać mogą, co drugą kobietę. Czynnikami, które mogą zaburzać fizjologiczną równowagę są:

ciężka praca fizyczna, często związana z dźwiganiem i podnoszeniem ciężkich rzeczy
pozycja stojąca
zaparcia
przewlekłe choroby układu oddechowego – chodzi tutaj o przewlekły kaszel, który towarzyszy wielu z tych chorób; kiedy kaszlemy zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej
choroby przebiegające z wodobrzuszem.

Osobną grupę przyczyn stanowią patologie aparatu wieszadłowego bądź podporowego. Ci strażnicy prawidłowej statyki uszkodzeni zostać mogą podczas porodów, zwłaszcza tych z tzw. ochroną krocza. Również uszkodzenie nerwów sromowych i miednicznych może spowodować niewłaściwe unerwienie mięśni wchodzących w skład przepony miednicy i przepony moczowo-płciowej. Pewną rolę ogrywa także pogorszenie jakości tkanki łącznej, która wstępuje w więzadłach. Spowodowane być ono może czynnikami uwarunkowanymi genetycznie, często spotyka się je także w okresie pomenopauzalnym.

O co będzie pytał lekarz i jakie badania zleci?

Kobiety, które mają problemy z prawidłową statyką pochwy i macicy będą zgłaszały się do lekarza z powodu bólów w podbrzuszu i okolicy krzyża. Przez szparę sromową będzie się im pokazywała pochwa i/lub szyjka macicy. Do tych symptomów dołączyć się mogą także zaburzenia w oddawaniu moczu np.: zatrzymywanie i zaleganie moczu lub nietrzymanie moczu podczas wysiłku oraz zaburzenia podczas defekacji.

Każda pacjentka z takimi dolegliwościami powinna być bezwzględnie zbadana przez lekarza ginekologa. Inne badania dodatkowe czasami pozwalają lekarzowi znaleźć przyczynę zaburzeń, często pomagają one zdiagnozować towarzyszące nieprawidłowości związane z oddawaniem moczu i stolca. Takich dodatkowych informacji udzielić mogą badanie manometryczne, które polega na ocenie ciśnienia statycznego wewnątrzpochwowego i jego zmianę przy wykonaniu skurczu mięśnia dźwigacza odbytu. Proste badanie – rtg klatki piersiowej – może ukazać np. zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa bądź zmiany w kości krzyżowej. Zwykle wykonywane jest także badanie ultrasonograficzne dopochwowe.

Co oferuje medycyna?
Każda pacjentka wymaga indywidualnego podejścia i zdiagnozowania pod kątem przyczyn zaburzeń statyki narządu rodnego, a tym samym metody leczenia.

U kobiet z mało zaawansowanymi postaciami zaburzeń statyki mogą być leczone zachowawczo: farmakologicznie lub za pomocą fizjoterapii. Często zalecane są preparaty z estrogenami w maściach bądź globulkach. Poprzez wpływ na rozrost błony śluzowej i mięśniowej cewki moczowej wpływają korzystnie na nietrzymanie moczu. Pomocne są także ćwiczenia mięśni dna miednicy, które polegają na skurczu mięśni takim jak przy zatrzymywaniu mikcji.

Niektóre pacjentki z racji tego, że dochodzi u nich do obniżania różnych części pochwy i macicy wymagają leczenia operacyjnego, które ma polegać na korekcji aparatu wieszadłowego lub aparatu podporowego. Operacje wykonywane są albo z dostępu pochwowego albo przez powłoki brzuszne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post