Wypryski skórne

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Wypryski skórne

Post autor: admin. med. »

Wygląd skóry odgrywa dużą rolę w diagnostyce medycznej oraz w relacjach interpersonalnych.

Wygląd skóry zmienia się nie tylko w czasie choroby, ale również przy jakichkolwiek zaburzeniach zdrowia.

W efekcie niedożywienia czy zmęczenia zmienia się jej kolor (np. Staje się szarawa lub żółtawa), mogą także pojawiać się na niej wykwity:
- plamy,
- przebarwienia,
- krostki,
- czyraki,
- pęcherzyki,
- zgrubienia czy
- brodawki.

Wygląd skóry informuje nie tylko o stanie zdrowia, ale także o wieku osobnika i – pośrednio – o jego potencjale reprodukcyjnym. Te cechy skóry, które są skorelowane z płodnością, stanowią jednocześnie wskaźniki atrakcyjności fizycznej. Należą do nich między innymi:
- napięcie,
- nawilżenie,
- owłosienie,
- koloryt,
- stan cery.

U kobiet skóra ciemnieje z wiekiem oraz na skutek przebytych ciąż. Z biegiem lat traci turgot, wiotczeje i marszczy się. Ponieważ u kobiet wiek i płodność są bardzo silnie skorelowane, widoczne na skórze kobiet objawy starzenia się zmniejszają ich atrakcyjność fizyczną.

Także objawy chorób lub złego żywienia, widoczne w wyglądzie skóry, włosów i paznokci, zmniejszają atrakcyjność fizyczną – u obu płci.

Wyprysk jest to choroba skóry o podłożu alergicznym, która polega na zapaleniu jej wierzchniej warstwy.

Przebieg choroby rozpoczyna się pojawiającymi się na skórze czerwonych grudek, które w dalszych etapach choroby zamieniają się w pęcherzyki. Pęcherzyki te pękają pozostawiając nadżerki.

Przy zakażeniu mogą pojawić się zmiany ropne oraz wydzielina, która po zaschnięciu tworzy szarożółte strupy. Związane jest to z usuwaniem przez organizm martwych granulocytów, które tworzą wydzielinę ropną. Są to komórki biorące udział w odpowiedzi układu immunologicznego (limfocyty). Często występuje także obrzęk skóry i tkanki podskórnej, w szczególności na twarzy, rękach czy powiekach. Dodatkowym objawem chorobowym jest uporczywy świąd. Wraz z upływem czasu skóra przebarwia się i staje się mniej sprężysta.

Wyprysk kontaktowy jest reakcją zapalną skóry. Jest to wyprysk alergiczny czyli uczulenie na jedną lub kilka substancji chemicznych i dochodzi do rozwoju typowej reakcji alergicznej. Wyprysk kontaktowy z podrażnienia (toksyczny) wywołanym jest przez kontakt z czynnikiem drażniącym, który uszkadza barierę ochronną skóry i ma silne właściwości toksyczne.

Podstawowym działaniem profilaktycznym w chorobach skórnych jest higiena.

Zachowanie zdrowej skóry wymaga przestrzegania odpowiednich zasad higieny – w tym przede wszystkim higieny osobistej. Ciało (szczególnie miejsca intymne) należy codziennie myć i pielęgnować przy zastosowaniu odpowiednich środków pielęgnacyjnych i kosmetycznych. Częste mycie skóry ogranicza rozwój trądziku, jest też niezbędne w jego leczeniu.

Zabiegi pielęgnacyjne, takie jak depilacja lub golenie, powodują mikrouszkodzenia skóry, przez które mogą wniknąć drobnoustroje chorobotwórcze. Dlatego po goleniu skórę należy zdezynfekować. Ponieważ większość chorób skóry przenosi się przez kontakt bezpośredni, nie należy pożyczać komuś ani korzystać z cudzych rzeczy osobistych, takich jak:
- grzebienie,
- cążki do paznokci,
- maszynki do golenia,
- ręczniki,
- buty,
- kapcie,
- ubrania,
- pościel,
ani chodzić boso po posadzkach w miejscach publicznie dostępnych, na przykład na basenie, w saunie, w przymierzalniach odzieży.

Należy często kontrolować stan zdrowotny skóry i natychmiast podejmować leczenie po zaobserwowaniu zmian chorobowych. Zaniedbanie leczenia może prowadzić nie tylko do nasilenia zmian skórnych, które są uciążliwe (ból, świąd) i szpecące, ale też do powstania widocznych, trudnych do usunięcia blizn. W przypadku wystąpienia choroby należy zrezygnować z tych form kontaktów oraz zachowań, które mogą narazić innych na zarażenie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post