Wyrok Naczelnego Sądu administracyjnego o chorobach rzadkich

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Wyrok Naczelnego Sądu administracyjnego o chorobach rzadkich

Post autor: admin. med. »

Pomyślny wyrok NSA dla chorych na choroby rzadkie


Przy interpretowaniu przepisów organy administracji powinny posługiwać się wykładnią prokonstytucyjną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny oddalając skargę kasacyjną ministra zdrowia w sprawie refundacji leku dla chłopca ciepiącego na rzadką chorobę. To dobra wiadomość dla wszystkich pacjentów chorych na takie schorzenia, którzy mają kłopoty z dostępem do leczenia.

Dziecko, którego dotyczy wyrok NSA choruje na wrodzoną dystrofię mięśniową. Lek na tę chorobę jest dopuszczony do obrotu w Polsce, ale nie jest dostępny w aptekach, ponieważ hurtownie farmaceutyczne nie są zainteresowane jego dystrybucją (tak się zdarza w przypadku leków na tzw. choroby rzadkie, gdzie chorych jest zdecydowanie mniej, niż w innych schorzeniach). Lek nie jest też wpisany na listę leków refundowanych.

Jedynym wyjściem dla pacjentów jest w takiej sytuacji tzw. import docelowy leku (sprowadzenie go dla konkretnego pacjenta za zgodą Ministerstwa Zdrowia) oraz wystąpienie o refundację do ministra zdrowia. W przypadku leków kosztownych od indywidualnej decyzji o refundacji zależy więc, czy pacjent będzie w ogóle leczony.

W przypadku chorego na dystrofię chłopca minister zdrowia nie chciał zrefundować leku. Zgodnie z literalną interpretacją przepisów przyjętą przez Ministerstwo, nie można w tym trybie refundować leku dopuszczonego do obrotu w Polsce, który jest w Polsce niedostępny (refundować natomiast można lek sprowadzany z zagranicy, gdy do obrotu w Polsce nie jest dopuszczony).

Rzeczywiście, czytając przepis wprost można tak go rozumieć. Na szczęście mamy Konstytucję i inne sposoby wykładni przepisów – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. W ocenie RPO, który włączył się do tej sprawy, przepis znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku leku, który nie jest dopuszczony do sprzedaży w Polsce, ale także w przypadku leków dopuszczonych do sprzedaży, ale niedostępnych w aptece.

RPO wskazał w szczególności na konstytucyjne prawo do godności, ochrony życia i zdrowia (art. 68 Konstytucji). Być może ustawodawca nie brał ich pod uwagę, tworząc prawo – powinny być jednak wzięte pod uwagę teraz, gdy prawo się stosuje - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post