Wytyczne ESMO i ASCO w zakresie kształcenia onkologicznego

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Wytyczne ESMO i ASCO w zakresie kształcenia onkologicznego

Post autor: Asystentka »

Globalne wytyczne ESMO i ASCO w zakresie kształcenia onkologicznego
ESMO i ASCO opublikowały globalne wytyczne kształcenia w dziedzinie onkologii zbierając rekomendacje dotyczące szkoleń wymaganych dla lekarzy w celu uzyskania kwalifikacji onkologicznych. Celem ESMO i ASCO jest zdefiniowanie standardów kształcenia na całym świecie, aby zapewnić pacjentom równe szanse leczenia.
Pierwsze wydanie wytycznych kształcenia zostały opublikowane w 2004 roku i dystrybuowane na uniwersytetach, w szpitalach prowadzących szkolenia i wśród towarzystw medycznych. Rekomendacje zostały opublikowane w 11 językach. Rozdziały dodane w drugiej edycji w 2010 roku uwzględniły w istotnym zakresie postęp opieki nad pacjentami z zaawansowanymi schorzeniami.

Wydanie w roku 2016 zostało rozszerzone i uaktualnione dzięki współpracy ponad 100 ekspertów. Obecnie cele kształcenia zostały podzielone na trzy kategorie: świadomości, wiedzy i umiejętności. Trzecie wydanie rekomendacji wzmacnia 48 narodowych towarzystw onkologicznych z całego świata.

Publikacja zawiera m.in. wymagania standardów kształcenia onkologicznego, wymagania szczególne, wymagane kompetencje w procesie kształcenia, psychologiczne aspekty raka, zagadnienia komunikacyjne, doradztwa genetycznego oraz zagadnienia z zakresu bioetyki, prawa oraz ekonomii. Ze strony polskiej w przygotowaniu publikacji udział brało Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

ESMO Open
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post