Wywóz leków z Polski nadal kwitnie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Wywóz leków z Polski nadal kwitnie

Post autor: admin. med. »

Wywóz leków z Polski nadal ma się dobrze
Wciąż brakuje leków w aptekach, bo zamiast do polskich aptek trafiają za granicę. Oprócz leków granice kraju opuszcza także specjalistyczna żywność dla dzieci. W procederze biorą udział również przychodnie.

W asortymencie aptek nadal brakuje leków przeciwzakrzepowych, przeciwastmatycznych i onkologicznych. Pacjenci mają problem z wykupieniem leków przeciwzakrzepowych jak np. Clexane we wszystkich dawkach, a także wziewnych dla osób z chorobami płucnymi np. Seretide. Brakuje też leków dla pacjentów onkologicznych, przyjmujących np. lek Neupogen i Neulasta.

Problem jest także z hipoalergiczną żywnością dla najmłodszych. Na półkach brakuje m.in. mleka dla dzieci, które nie są karmione piersią – podaje Dziennik Wschodni.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Paweł Trzciński informuje, że w proceder zamieszane są też przychodnie. – Obecnie coraz częściej eksport odbywa się poprzez przychodnie. Najczęściej są to placówki, które nie mają kontraktów z NFZ, a wypisują recepty na rzadkie leki przeciwzakrzepowe czy przeciwastmatyczne.

Dodaje, że poza lekami, z którymi jest stały problem, ostatnio zaczęła masowo znikać z polskiego rynku specjalistyczna żywność dla niemowląt z uczuleniami. - Problem w tym, że nie możemy kontrolować przychodni tylko hurtownie. Kontrolą placówek medycznych zajmują się urzędy wojewódzkie – tłumaczy rzecznik GIF.

Wobec przepisów, zgodnie z którymi apteki mogą zaopatrywać uprawnione placówki ochrony zdrowia, a GIF nie może ich kontrolować, Lubelska Okręgowa Rada Aptekarska proponuje zmianę założeń.

– Chodzi nam m.in. o to, żeby kompetencje kontrolne miała Inspekcja Farmaceutyczna albo inna jednostka wskazana przez wojewodę. Poza tym proces dystrybucji leków powinien odbywać się pod nadzorem farmaceutów, którzy zgodnie z ustawą podlegają odpowiedzialności zawodowej. Teraz przedsiębiorca prowadzący aptekę wcale nie musi być farmaceutą - tłumaczy Tomasz Barszcz, prezes Lubelskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

Więcej: dziennikwschodni.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post