Xenna Extra - Lek przeciw zaparciom

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Xenna Extra - Lek przeciw zaparciom

Post autor: admin. med. »

Tabletki drażowane: 10 szt. 1 tabletka zawiera 150-220 mg wyciągu z owoców senesu, co odpowiada 20 mg glikozydów hydroksyantracenowych w przeliczeniu na sennozyd B. Działanie przeczyszczające występuje po upływie 8 do 12 godzin po zastosowaniu leku.
Dawkowanie: Tabletki należy połykać, popijając wystarczającą ilością płynu; nie należy ich rozgryzać.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 tabletka raz na dobę, na 1 godzinę przed snem. Nie zaleca się podawania leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat bez wskazań lekarskich. Nie należy stosować leku przez dłuższy okres czasu (powyżej 1-2 tygodni) bez konsultacji lekarskiej.
Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.


Preparat roślinny o działaniu drażniącym na jelito grube - przeczytaj

Surowce roślinne wchodzące w skład leków stosowanych w zaparciach to: sok z liści aloesu, wyciąg z kory kruszyny, wyciąg z korzenia rzewienia, wyciąg z owoców lub liści senesu.
Wszystkie mają działanie przeczyszczające, które uwarunkowane jest obecnością substancji czynnych zwanych antranozwiązkami. Powodują one podrażnienie ścian jelita grubego, co prowadzi do wydzielania przez jego nabłonek śluzu i pobudzenia perystaltyki. Dodawane są niekiedy: owoc kopru włoskiego, owoc kminku - oba te surowce zmniejszają stany skurczowe przewodu pokarmowego i przywracają normalne ruchy perystaltyczne jelit, oraz korzeń prawoślazu – który ma działanie osłaniające na śluzówkę przewodu pokarmowego.

Przed zastosowaniem należy dokładnie przeczytać ulotkę stosowanego leku.

Ostrzeżenia
Leków tych nie należy podawać osobom z uczuleniem (nadwrażliwością) na składniki.

Ziołowe preparaty przeczyszczające mogą być stosowane wyłącznie krótkotrwale w zaparciach występujących niezbyt często i niestanowiących problemu przewlekłego. Leki te powinny być stosowane tylko wtedy, gdy nie można osiągnąć prawidłowego wypróżnienia poprzez zmianę diety lub zastosowanie środków o łagodnym działaniu przeczyszczającym. Nie należy ich stosować w niedrożności, zwężeniu, chorobach zapalnych jelita grubego, w tym w zaczopowaniu jelita masami kałowymi, bólach brzucha o nieznanej przyczynie, szczególnie ostrych, oraz w przypadku odwodnienia. Szczególną ostrożność należy zachować u osób młodych oraz w podeszłym wieku. Ostrożnie stosować w przypadku zaburzeń czynności nerek. Należy pamiętać, że antranozwiązki przechodzą do mleka matki, co może wywoływać biegunkę u karmionego dziecka. Należy unikać dłuższego niż zalecane stosowania tych leków - mogą powodować dalsze osłabienie ruchów jelit oraz ryzyko uzależnienia i konieczność przyjmowania coraz większych dawek leku w celu uzyskania efektu przeczyszczającego. Długotrwałe, nieuzasadnione stosowanie leków przeczyszczających może doprowadzić do zaburzeń wchłaniania składników pokarmowych oraz do poważnych zaburzeń gospodarki elektrolitowej.
Załączniki
xena-extra.png
xena-extra.png (135.15 KiB) Przejrzano 874 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post