Zabieg obrzezania, rodzaje obrzezania i zachowanie po zabieg

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Zabieg obrzezania, rodzaje obrzezania i zachowanie po zabieg

Post autor: admin. med. »

Obrzezanie jest zabiegiem polegającym na okrężnym wycięciu zwężonej skóry napletka i odpowiednim jego zeszyciu. Jest to jedna z najstarszych procedur medycznych, którą wykonywano we wszystkich epokah i na wszystkich kontynentach. Obrzezanie wykonywane z powodów medycznych - leczenie stulejki lub kulturowych.

Obrzezanie wykonywane ze wskazań medycznych przeprowadzane jest w przypadku :

obrzezanie stulejka - łac. phimosis
balanoposthitis i balanoposthitis xerotica
nawracająca infekcja dróg moczowych, za której źródło podejrzewa się stan zapalny żołędzi lub napletka
podejrzenie zmiany nowotworowej napletka
załupek - łac. paraphimosis

Przeciwwskazania do wykonania obrzezania :

spodziectwo - łac. hypospadiasis
amoniakalne zapalenie skóry
chowające się prącie

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu regionalnym lub nasiękowym. W czasie zabiegu urolog wycina zwężony napletek i zszywa ze sobą osłnki prącia. Istnieją dwa podstawowe style obrzezania różniące się ilością pozostawionej skóry i położeniem blizny po zabiegu. Blizna pooperacyjna położona blisko żołędzi określana jest jako obrzezanie low (nisko) zaś blizna położona dalej od żołędzi jako high - wysoko. W przypadku obrzezania niskiego wewnętrzna część napletka zostaje całkowicie wycięta. Ilość wyciętej skóry prącia stanowi podstawę różnicowania obrzezania na obrzezanie loose - lużne lub tight - ciasne, po którym w czasie wzwodu skóra prącia jest nieruchoma. Miejsce cięcia i ilość wyciętej skóry stanowią wyróżniki czterech styli obrzezania : low & tight, low & loose, high & tight, high & loose.
Każdy pacjent po obrzezaniu wymaga ścisłej kontroli po zabiegu. Część urologów zaleca pierwszą wizytę kontrolną w 3 dobie po operacji. Standardowo szwy usuwane są w 7 - 8 dobie po zabiegu. Czasami istnieje potrzeba pozostawienia szwów na dłużej.

Po zabiegu korzystne jest ułożenie prącia wyżej i przepłukiwanie prącia przegotowaną woda lub naparem rumianku po każdym oddaniu moczu.

Po operacji zalecany jest oszczędzający tryb życia przez około 2 tygodnie. Zalecany okres wstrzemięźliwości seksualnej wynosi około 6 tygodni.

Kiedy skontaktować się z urologiem ?

W przypadku gorączki, zaczerwienienia skóry, ropnej treści lub narastającego obrzęku należy niezwłocznie skontaktować się z urologiem wykonującym zabieg.

Piśmiennictwo :eurologia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post