Zaburzenia odżywiania związane ze snem a lunatyzm

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Zaburzenia odżywiania związane ze snem a lunatyzm

Post autor: admin. med. »

Zaburzenia odżywiania związane ze snem a somnambulizm
Zaburzenia odżywiania związane ze snem (SRED) są parasomnią, w trakcie której obserwuje się nawracające epizody mimowolnego jedzenia i picia w trakcie snu, co prowadzi do kłopotliwych konsekwencji. Najczęściej mają miejsce w trakcie częściowego wybudzenia się ze snu w przypadkowy niekontrolowany sposób. Świadomość epizodu rano jest częściowa lub jest jej brak. U osób ze SRED często stwierdza się nadmierny przyrost masy ciała oraz inne zaburzenia metaboliczne. Ponadto, pacjenci ci mogą konsumować dziwaczne, niejadalne lub toksyczne substancje. SRED jest zwykle przewlekłym schorzeniem. Może być to pierwotne zaburzenie lub związane z chorobami współistniejącymi lub lekami.

Należy je odróżnić od zespołu jedzenia w nocy (NES), który charakteryzuje się istotnym wzrostem spożywanego jedzenia wieczorem i w nocy, chory ma zachowaną pełną świadomością, często skarży się na bezsenność, ma obniżony nastrój wieczorem, a rano występują epizody anoreksji.

Częstość występowania SRED oszacowano na 4,6% w populacji 217 studentów, 8,7% u chorych leczonych ambulatoryjnie i 16,7% u chorych hospitalizowanych z powodu zaburzeń odżywiania. Częściej choroba dotyczy kobiet niż mężczyzn. Objawy rozpoczynają się w drugiej dekadzie życia. Mechanizm SRED jest nieznany, jednakże częściowe wybudzenie i stopień splątania w trakcie epizodu często zbliżone są do objawów spotykanych w trakcie lunatykowania. Kwestia czy SRED jest formą somnambulizmu ograniczoną do epizodów konsumpcji, formą zespołu jedzenia nocnego ograniczonego tylko do okresów spania czy też całkowicie oddzielną jednostką chorobową pozostaje otwarta.

W celu lepszego poznania tematu przeprowadzono badanie oceniające zachowania konsumpcyjne, objawy kliniczne, a także uwzględniające monitorowanie snu i spania u 15 osób ze SRED, u 21 z somnambulizmem oraz u 20 zdrowych ochotników.

Osoby z SRED to były głównie kobiety, z początkiem choroby w wieku dorosłym. Główny problem stanowiły u nich nocne epizody jedzenia i bezsenności. W tej grupie stwierdzano częściej zaburzenia odżywiania w okresie dzieciństwa i wyższy odsetek epizodów anoreksji niż u pacjentów z somnambulizmem i u osób w grupie kontrolnej. W przeciwieństwie do grupy kontrolnej, jednakże podobnie jak u osób lunatykujących zaobserwowano wysoką częstość (66%) epizodów chodzenia w trakcie snu (zarówno w przeszłości, jak i obecnie), podobny czas ich występowania, tj. w pierwszej połowie nocy, liczne wybudzenia z fazy N3 i podobny poziom senności i niepokoju w ciągu dnia. Jednakże u tych chorych stwierdzono wyższy stopień świadomości w trakcie epizodów parasomnii. Z kolei tylko u 10% chorych z somnambulizmem obserwowano spożywanie posiłków w trakcie epizodów chodzenia. W trakcie wideopolisomnografii epizody konsumpcji występowały najczęściej w ciągu 1 minuty po wybudzeniu z fazy N2 lub N3. Odsetki występowania zespołu niespokojnych nóg, zespołu okresowych ruchów kończyn czy też bezdechu sennego były porównywalne we wszystkich trzech grupach.

Powyższa praca dostarczyła cennych informacji odnośnie SRED, jednakże konieczne są dalsze badania zmierzające do wyjaśnienia patomechanizmu tej choroby.


Opracowano na podstawie:
Brion A, Flamand M, Oudiette D, Voillery D, Golmard JL, Arnulf I. Sleep-related eating disorder versus sleepwalking: A controlled study. Sleep Med. 2012 Sep;13(8):1094-101
Opracował dr n. med. Jacek Bil
źródło: esculap.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post