Zaburzenia snu, znaczenie snu w życiu

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Zaburzenia snu, znaczenie snu w życiu

Post autor: admin. med. »

Sen i zaburzenia snu

Czy wiesz, że:

SEN jest zjawiskiem fizjologicznym przeciwstawnym niejako okresowi czuwania. Charakteryzuje się obniżeniem wrażliwości na bodźce, zniesieniem aktywności ruchowej, zwolnieniem czynności serca i oddechu oraz czasowym zanikiem świadomości. Biologiczna rola snu nie jest do końca wyjaśniona. Ale wiadomo, że jest on niezbędny do życia i prawidłowego przebiegu procesów psychicznych. W niektórych fazach snu dochodzi do utrwalania śladów pamięciowych powstałych w okresie czuwania.

BEZSENNOŚĆ jest to częściowy lub całkowity brak snu wynikający z niemożności zaśnięcia lub ciągłego budzenia się w nocy. Objaw ten najczęściej towarzyszy silnemu napięciu emocjonalnemu, w różnych sytuacjach stresowych i konfliktowych. Występuje u wielu ludzi w sposób uporczywy, bez uświadomienia sobie leżących u jej podłoża czynników. Bezsenność jest też objawem w wielu zespołach zaburzeń psychicznych.

SENNOŚĆ NADMIERNA jest to zaburzenie przytomności i świadomości niewielkiego stopnia. To stan podobny do fizjologicznego snu spowodowany różnymi czynnikami: zakaźnymi, toksycznymi czy zmianami organicznymi w mózgu. Chory tylko dużym wysiłkiem powstrzymuje się od zaśnięcia. Pozostawiony samemu sobie – zasypia. Można go jednak przejściowo obudzić. Senność nadmierna może przejść w śpiączkę, kiedy to chory nie reaguje już na bodźce.

NARKOLEPSJA - jest to zespół chorobowy polegający na występowaniu w ciągu dnia napadów krótkotrwałego snu, niekiedy pod wpływem silnych emocji. Napadom tym mogą towarzyszyć epizody nagłej, przemijającej utraty napięcia i siły mięśni kończyn lub tułowia. Narkolepsja samoistna ma prawdopodobnie podłoże padaczkowe. Narkolepsja objawowa jest następstwem chorób.

SINICA - jest to szaroniebieskie lub niebieskoczerwone zabarwienie skóry i błon śluzowych spowodowane obecnością we krwi zwiększonej ilości hemoglobiny pozbawionej tlenu. Sinica najbardziej jest widoczna na wargach i obwodowych częściach ciała (małżowiny uszne, koniuszek nosa). Jej przyczyną mogą być: niewydolność oddechowa, niewydolność krążenia, wady serca, choroby krwi.

DUSZNOŚĆ jest to stan charakteryzujący się subiektywnym uczuciem braku powietrza i duszenia się. Obiektywnie zaś stwierdza się przyspieszenie oddychania, połączone ze spłyceniem lub pogłębieniem oddechów. Podłożem duszności jest upośledzona wymiana gazów – niedobór tlenu i nadmiar dwutlenku węgla we krwi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post