Zaćma schorzenie soczewki oka. Objawy, Leczenie

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Zaćma schorzenie soczewki oka. Objawy, Leczenie

Post autor: admin. med. »

Zaćma to najczęstsze schorzenie soczewki oka. Polega na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki. Może być chorobą wrodzoną lub nabytą. Jej diagnostyką i leczeniem zajmują się okuliści.

Zaćma wrodzona może istnieć już w momencie narodzin, ale może również być wykryta dopiero w pierwszych latach życia lub w wieku młodzieńczym. Może być wywołana:

defektami genetycznymi
uszkodzeniami płodu- promieniowanie jonizujące, leki
zakażeniami wewnątrzmacicznymi – różyczka, świnka, ospa, toksoplazmoza
chorobami metabolicznymi

W zależności od lokalizacji zmian w soczewce można wyróżnić następujące formy zaćmy wrodzonej:

zaćma torebkowa- przednia i tylna
zaćma biegunowa
zaćma jądrowa
zaćma warstwowa- najczęstsza
zaćma całkowita
zaćma błoniasta

Całkowita zaćma wrodzona objawia się białą źrenicą (leucocoria) i obecnością odruchu palcowo-ocznego Franceschettiego- dziecko uciska oczy paluszkami lub piąstkami. Zaćma częściowa może być rozpoznana znacznie później, gdy widoczne stanie się upośledzenie wzroku dziecka.
Obuoczna zaćma wrodzona powoduje rozwój oczopląsu około 3 miesiąca życia. Oczopląs ten nie mija nawet po operacyjnym leczeniu zaćmy, dlatego operacje należy przeprowadzić do 3 m-ca życia w odstępie około 2 tygodni. Leczenie zaćmy jest wyłącznie operacyjne, w niektórych przypadkach zaćmy wrodzonej, nie upośledzającej widzenia, zabieg można odroczyć. Po usunięciu zaćmy stosuje się korekcję okularową, soczewki kontaktowe oraz wszczepia soczewki wewnątrzgałkowo ( to ostatnie u dzieci powyżej 2 r.ż.)

Do powstania zaćmy nabytej dochodzi na skutek:

zmian starczych soczewki
zmian w cukrzycy
innych zaburzeń hormonalnych
stosowania glikokortykosteroidów
zmian popromiennych
porażenia prądem
urazu oka
jako powikłanie jaskry, retinopatii, zapaleń naczyniówki i innych schorzeń okulistycznych

Najczęstszą formą zaćmy nabytej jest zaćma starcza. Ujawnia się zwykle między 50 a 60 r.ż., choć początki mogą pojawić się już po 40 r.ż.

Zaćmę nabytą leczy się operacyjnie. Dokonuje się pozatorebkowego usunięcia zaćmy z implantacją sztucznej soczewki oka. Istnieją różne metody zabiegów- począszy od chirurgii klsycznej po fotoemulsyfikację ultradźwiękami.
Po pozatorebkowym usunięciu zaćmy może dojść do zmętnienia pozostawionej torebki tylnej. Torebkę tę nacina się najczęściej za pomocą lasera YAG.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post