Zapalenie dziąseł, przyczyny

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Zapalenie dziąseł, przyczyny

Post autor: admin. med. »

Co to jest zapalenie dziąseł (gingivitis) i jakie są przyczyny?

Zapalenie dziąseł to najwcześniejszy i najłatwiejszy w leczeniu etap choroby dziąseł. Stany zapalne dziąseł występują u 98% populacji włączając dzieci. Bezpośrednią jego przyczyną są bakterie płytki nazębnej, która stale tworzy się na zębach i dziąsłach. Nieusuwana płytka nazębna wytwarza toksyny przedostające się do dziąsła, wywołując właśnie ich zapalenie.

Dokładne badania wykazały, że u wszystkich uprzednio zdrowych osób, jeśli zaniechają szczotkowania zębów na okres 1-2 tygodni, rozwija się zapalenie dziąseł. Objawy zapalenia dziąsła stwierdza się już po 3-4 dniach działania płytki. Uszkodzenia na tym wczesnym etapie choroby dziąseł są jeszcze odwracalne, gdyż tkanka kostna i łączna, które podtrzymują zęby w miejscu nie są jeszcze zajęte procesem chorobowym.

Zapalenie dziąseł mogą powodować także niektóre leki, jak również choroby ogólne tzw. układowe, np. choroby krwi, przewodu pokarmowego, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, AIDS. Dlatego po ustąpieniu objawów zapalenia, wykonuje się czasami różne badania dodatkowe, aby wykluczyć inne choroby. Również w okresie ciąży mogą wystąpić okresowe objawy zapalenia dziąseł, które ustępują samoistnie po porodzie.

Zapalenie dziąseł może dotyczyć brodawki lub brzegu dziąsła, jednego lub wielu zębów. Nieleczone zapalenie dziąseł może jednak przejść w zapalenie przyzębia i spowodować trwałe uszkodzenie zębów, szczęki i żuchwy.
Po czym poznać chorobę dziąseł?

Typowymi objawami zapalenia dziąseł jest:

Zaczerwienienie, obrzęk i bolesność uciskowa dziąseł
Krwawienie podczas szczotkowania

Do innych objawów zaliczamy:

Cofanie się dziąseł prowadzące do odsłonięcia korzenia, przez co zęby wydają się dłuższe.
Oddzielanie się dziąseł od zębów i tworzenie patologicznych kieszonek dziąsłowych, w których może gromadzić sie płytka nazębna i resztki jedzenia.
U niektórych osób może wystąpić nieprzyjemny oddech lub uczucie nieprzyjemnego smaku

W gabinecie stomatologicznym zapalenie dziąseł diagnozuje się na podstawie objawów klinicznych. Jeśli jest ono ograniczone tylko do kieszonki dziąsłowej, to dziąsła mogą nie być zmienione. Zawsze najważniejszym objawem jest krwawienie przy zgłębnikowaniu kieszonki dziąsłowej.

Jak leczy się chorobę dziąseł?

Leczenie zapalenia dziąseł jest jednocześnie zapobieganiem zapaleniom przyzębia. Polega ono na usunięciu złogów nazębnych i wdrożeniu pacjenta do wykonywania prawidłowych zabiegów higienicznych. Dowiedziono, że rygorystyczne usuwanie nalotów nazębnych zupełnie eliminuje zapalenia dziąseł i zapobiega ich powstawaniu. W czasie występującego zapalenia konieczne jest częstsze niż normalnie wykonywanie zabiegów higienicznych w jamie ustnej.

Na leczenie zapalenia dziąseł składa sie również profesjonalne oczyszczenie zębów przez dentystę z kamienia nazębnego zarówno naddziąsłowego, jak i poddziąsłowego. Jeżeli stan pacjenta jest poważniejszy, można wykonać wygładzanie korzeni, które eliminuje nieregularności korzeni zęba zmniejszając ryzyko gromadzenia się tam płytki nazębnej.

W leczeniu zapalenia dziąseł stosuje się z powodzeniem środki chemiczne o działaniu bakteriobójczym o przedłużonym działaniu. Mają one obecnie najszersze zastosowanie w domowym pielęgnowaniu jamy ustnej. Przylegają do błony śluzowej i zębów skąd są stopniowo uwalniane. Należą do nich środki antyseptyczne zabijające bakterie przez kontakt bezpośredni, np. Chlorheksydyna, środki utleniające (najczęściej stosowanym środkiem utleniającym jest 0,3-0,5% roztwór wody utlenionej) 2 x dziennie przez 3 miesiące.
Jak można zapobiegać zapaleniu dziąseł?

Największą rolę w profilaktyce zapalenia dziąseł odgrywa właściwa higiena jamy ustnej na którą składa się dokładne szczotkowanie, nitkowanie i stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Poza codziennym szczotkowaniem zębów konieczne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post