Zapalenie mieszków włosowych - jak rozpoznać i leczyć

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Zapalenie mieszków włosowych - jak rozpoznać i leczyć

Post autor: admin. med. »

mgr farm. Agnieszka Wojtala

Zapalenie mieszków włosowych to problem wielu ludzi. Problem ten może być znikomy albo przyjąć formę przewlekłą i być niezwykle uciążliwy. Choroba ta może mieć różne podłoże i występować niezależnie od wieku.
Czym jest i jak się objawia zapalenie mieszków włosowych?
Zapalenie mieszków włosowych to choroba obejmująca mieszki włosowe, wywołana poprzez czynnik zakażający. Czynniki ten dostaje się przez skórę do mieszka włosowego i/lub poprzez ujścia gruczołów łojowych.
Zapalenie mieszków włosowych najczęściej objawia się zaczerwienieniem okolicy mieszków oraz świądem, wynikającym z toczącego się stanu zapalnego. Na czubku mieszka może tworzyć się grudka/guzek, często ropiejący. Z najbardziej charakterystycznych postaci jakie przyjmuje zapalenie mieszków włosowych wyróżnić można czyraki oraz figówkę.

Czyraki w początkowej fazie mają charakter nacieku okołowłoskowego, kolejnie na czubku włoska tworzy się krosta oraz martwiczy czop, który potem odpada. O figówce mówimy, gdy stan zapalny ma charakter przewlekły, a zmiany widoczne są głównie u mężczyzn, na twarzy, w obrębie zarostu. Początkowo wyglądają jak krosty zlokalizowane przy mieszkach włosowych a potem jak ropne grudki. Leczenie jest długie z użyciem antybiotyków.

Rodzaje zapalenia mieszków włosowych
W zależności od czynników wywołujących zapalenie, rozróżnia się zapalenie:
-bakteryjne (najczęściej zakaża: gronkowiec złocisty i paciorkowce ropne)
-wirusowe (najczęściej wywoływane przez wirus opryszczki. Objawia się zaczerwienieniem, krostami ze strupkami, pęcherzami na twarzy)
-pasożytnicze (najczęściej wywoływane przez nużeniec. Zmiany obejmują klatkę piersiową, skronie, nos, oczodół)
-grzybicze (towarzyszy mu stwardniały obszar na czubku mieszka włosowego)
-o nieznanej dermatologii

Jak zapobiegać i/lub ograniczyć rozwój zapalenia mieszków włosowych?
Najważniejsze jest dbanie o higienę osobistą. Powinno się stosować częste kąpiele, często zmieniać odzież, unikać przepoceń. Nie należy wyciskać zmian ropnych np. czyraków, gdyż ich zawartość może wniknąć głębiej do tkanek. Wspomagająco można stosować mydła o działaniu dezynfekcyjnym.

Leczenie zapalenia mieszków włosowych
Najczęściej stosuje się maści z mupirocyną. Jeżeli 3-5 dniowe leczenie nie pomaga, należy włączyć również leki doustne np. cefalosporyny I generacji, kloksacyklinę. W przypadku czyraków należy często dezynfekować zakażone miejsce, stosować rozgrzewające, wilgotne kompresy, maści z detreomycyną lub oksytetracykliną. W przypadku zapalenia grzybiczego stosuje się np. krem Nizoral, bakteryjnego np. Fucidin, Davercin, Detreomycyni 2%, wirusowego np. Zovirax, Hascovir.

W przypadku, gdy skóra jest sucha trzeba ja nawilżyć i usunąć zrogowaciały naskórek. W tym celu można stosować emulsje i kremy zawierające kwas salicylowy i mocznik. Z dostępnych w aptece produktów można wymienić: Pilarix, Squamax, Emolium, Atopra, Atoperal.

W niektórych przypadkach na mieszku włosowym tworzy się guzek/grudka, która może być wypełniona ropą, wtedy stan ten nazywa się czyrakiem. Przykładowo czyraki zlokalizowane są najczęściej na pośladkach, klatce piersiowej, szyi, twarzy. Czyraki mogą również występować gromadnie, głównie u mężczyzn w okolicy karku.
źródło: drogapozdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post