Zapalenie zatok przynosowych

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Zapalenie zatok przynosowych

Post autor: admin. med. »

Zmiany zapalne nosa i zatok przynosowych są jedną z najczęstszych dolegliwości górnych dróg oddechowych (GDO), z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Schorzenia te

występują u ok. 15,5% populacji. Objawy często nie są rozpoznawane prawidłowo zmuszając chorych do przyzwyczajenia się do uporczywych objawów i do obniżenia jakości życia.

Objawy zapalenia zatok to:

Bóle głowy
Bóle gardła
Zatkany nos
Zaburzenia snu
Bóle twarzy
Chrapanie
Częste katary
Przewlekły kaszel
Bóle zębów
Zaburzenia węchu
Zapalenia uszu

Zatoki przynosowe są zamkniętymi niewielkimi przestrzeniami powietrznymi komunikującymi się z jamą nosa poprzez niewielkie otwory, ujścia zatok. Połączenia te zapewniają prawidłowy drenaż i wentylacje zatok. Nieprawidłowe połączenia powodują zaburzenia oczyszczania zatok, prowadząc do stanu zapalnego zatok przynosowych.

Do czynników sprzyjających zalicza się:
- nieprawidłowości anatomiczne w obrębie nosa i zatok przynosowych
- skrzywioną przegrodę nosa
- obrzęki pochodzenia zapalnego, alergicznego
- zaburzenia immunologiczne

Funkcja zatok przynosowych i nosa to głównie oczyszczanie, ogrzewanie i nawilżenie wdychanego powietrza tak, aby odpowiednio nagrzane, oczyszczone i wilgotne powietrze dotarło do płuc. Prawidłowo powietrze wdychane jest przez nos. W przypadku zatkanego nosa jesteśmy zmuszeni do oddychania przez usta z pominięciem nosa. Powietrze dochodzące do płuc trafia tam nieoczyszczone, o obniżonej temperaturze i niskiej wilgotności. Wszystkie te czynniki znacznie zwiększają możliwość zakażenia dróg oddechowych.

W warunkach prawidłowych ściany nosa i zatok przynosowych pokryte są błoną śluzową produkującą wydzielinę śluzową oczyszczającą powierzchnię, na której zatrzymują się wnikające do nosa zanieczyszczenia. Mechanizm oczyszczania zatok nazywamy transportem śluzowo-rzęskowym. Wydzielina jest przesuwana w kierunku gardła dzięki specjalnym drobnym włoskom zlokalizowanym na powierzchni błony śluzowej. Gdy dotrze do gardła jest przełykana. W warunkach prawidłowych tego nie zauważamy gdyż jest to funkcja fizjologiczna dzięki pełnej drożności połączeń między zatokami przynosowymi a jamą nosa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post