Zaparcia a zaburzenia mikcji

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Zaparcia a zaburzenia mikcji

Post autor: admin. med. »

(opracował dr n.med. Andrzej Gołębiewski)
Definicja zaparć
Wydalanie twardych mas kałowych, często bolesne lub oddanie stolca o prawidłowej konsystencji rzadziej niż 3 razy
w tygodniu. Pełna informacja dotycząca rozpoznania zaparć przewlekłych zawarta jest w Kryteriach III Rzymskich.
Objawy
Wśród objawów zaparć wyróżniamy: bóle brzucha, konieczność zwiększonego parcia na stolec w trakcie defekacji, oddawanie stolców twardych o dużej objętości, często z domieszką krwi, uczucie niepełnego wypróżnienia
i wielodniowe odstępy miedzy defekacjami, brak apetytu, brudzenie bielizny lub nietrzymanie stolca.

W badaniu fizykalnym często stwierdza się rozdętą masami kałowymi esicę, sugerującą obecność guza jamy brzusznej. W badaniu per rectum dzieci z czynnościową retencją kału stwierdza się obok śladów zaschniętego
i płynnego stolca w okolicy odbytu, obecność mas kałowych wypełniających bańkę odbytnicy.
Epidemiologia
Szacuje się, że zaparcia występują u 5 do 30 % dzieci. Zaparcia przewlekłe (trwające ponad 8 tygodni) występują u 1/3 tych dzieci.
Patofizjologia
Przyczyną zaparć może być wiele czynników, jak: wady wrodzone przewodu pokarmowego, zaburzenia motoryki jelit, ból, gorączka, odwodnienie, niedostateczna podaż płynów, niewłaściwa dieta, czynniki psychologiczne i występowanie rodzinne. Do powstania przewlekłego zaparcia dochodzi w wyniku bolesnego oddania mas kałowych i w następstwie powstrzymywania dalszych defekacji przez dziecko. Prowadzi to do powstania mechanizmu „błędnego koła”, nasilającego dolegliwości. Powstrzymywanie defekacji powoduje poszerzenie odbytnicy i obniżenie progu czucia wypełnienia, prowadząc do dalszej kumulacji stolca i objawów brudzenia lub nietrzymania.
Zaparcia a zaburzenia mikcji
Zaparcia są częstym objawem towarzyszącym zaburzeniom oddawania moczu. Współistnienie nadczynności pęcherza moczowego i/lub dysfunkcji mikcji i zaparć jest tak częste, że zjawisko to traktowane jest jako osobna jednostka kliniczna, nazywana zespołem zaburzeń wydalania (ang. dysfunctional elimination syndrome- DES).

Wpływ zaparć na funkcję pęcherza moczowego może wynikać z ucisku esicy wypełnionej masami kałowymi na pęcherz lub wspólnego unerwienia. Zaparcia mogą być pierwotną lub główną przyczyną zaburzeń mikcji, toteż zawsze powinny być brane pod uwagę w trakcie diagnostyki dziecka i leczone równolegle z zaburzeniami oddawania moczu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post