Zapobieganie i leczenie krzywicy niedoborowej

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Zapobieganie i leczenie krzywicy niedoborowej

Post autor: Asystentka »

Zapobieganie i leczenie krzywicy niedoborowej. Globalne uzgodnione wytyczne European Society for Pediatric Endocrinology
Opracował dr n. med. Piotr Sawiec
Konsultował prof. dr hab. n. med. Janusz Książyk, Klinika Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie

Skróty: 25(OH)D – 25-hydroksywitamina D, FA – fosfataza alkaliczna, PTH – parathormon

Niemowlęta i młodzież z powodu ich szybkiego wzrastania należą do grupy zwiększonego ryzyka krzywicy i osteomalacji wskutek niedoboru witaminy D. Krzywica wywiera istotny wpływ na zdrowie niemowląt, dzieci i młodzieży, a jej skutki utrzymują się do wieku dorosłego. Następstwa krzywicy i osteomalacji mogą obejmować: tężyczkę hipokalcemiczną, zagrażającą życiu kardiomiopatię hipokalcemiczną, ból kości i osłabienie mięśni, deformację kości kończyn i miednicy, zaburzenia rozwoju fizycznego, opóźnienie rozwoju i zaburzenia rozwojowe zębów.
Krzywica coraz częściej występuje nie tylko w krajach rozwijających się (o mniejszym dochodzie), ale również w dobrze rozwiniętych (zamożnych). Jej częstość występowania, na przykład w Kanadzie, wynosi 2,9/100 000, w Australii – 4,9/100 000, w Wielkiej Brytanii – 7,5/100 000, a w Stanach Zjednoczonych – 24/100 000. Obliczenia te dotyczą głównie imigrantów, natomiast częstość występowania krzywicy u osób rasy białej jest taka sama lub nawet się zmniejsza.
W celu ujednolicenia zaleceń European Society for Pediatric Endocrinology zdecydowało się ocenić obecne praktyki i opracować zalecenia oparte na aktualnych i wiarygodnych danych naukowych. W tym celu wybrano ekspertów z towarzystw endokrynologii dziecięcej funkcjonujących na wszystkich kontynentach, a następnie podzielono na pięć grup, z których każda zajęła się opracowaniem innego zagadnienia. Każdy uczestnik grupy opracował odpowiedzi na wcześniej przygotowane pytania, opierając się na najbardziej wiarygodnych danych naukowych. Następnie podsumowanie danych omówiono na ogólnej konferencji.
Zalecenia przygotowano na podstawie klasyfikacji GRADE (tab.).
Niniejsze wytyczne są przeznaczone dla pediatrów, osób opiekujących się dziećmi z krzywicą oraz osób kształtujących politykę zdrowotną, zwłaszcza w krajach rozwijających się.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post