Zatoki przynosowe - Objawy, leczenie

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Zatoki przynosowe - Objawy, leczenie

Post autor: admin. med. »

Zatoki przynosowe - jak leczyć?

Problemy z zatokami dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Któż z nas choć raz w życiu nie chorował na zapalenie zatok.

Objawy ostrego zapalenia zatok:
- śluzowa lub śluzowo-ropna obfita wydzielina z nosa,
- niedrożność nosa,
- silne rozpierające bóle głowy,
- bóle w rzucie zatok przynosowych, objętych procesem zapalnym (np. obrzęk i bolesność policzka lub gałek ocznych w przypadku zajęcia zatok szczękowych),
- objawy ogólne (podniesiona temperatura, złe samopoczucie).

Ww. objawy są wskazaniem do pilnej konsultacji laryngologicznej i podjęcia natychmiastowego leczenia.

Często powtarzające się zapalenia zatok tzw. ,,nawracające zapalenie zatok’’ może doprowadzić do powstania ,,przewlekłego zapalenia’’, które jest najbardziej zaawansowanym stadium choroby.

Objawy przewlekłego zapalenia zatok
- uczucie ciągłego zatkania nosa,
- przewlekły katar,
- spływanie wydzieliny do gardła,
- bóle głowy,
- stany podgorączkowe, wysoka temperatura,
- zaburzenia węchu,
- osłabienie i przewlekłe zmęczenie.

Część pacjentów już po pierwszej kuracji zmuszona jest do przyjmowania kolejnych serii antybiotyku i pomimo długotrwałego leczenia nie odczuwa pełnej poprawy. Wynika to m.in. z nieprawidłowego leczenia i stosowania antybiotyków bez tzw. ,,leczenia uzupełniającego’’, które zdecydowanie poprawia skuteczność terapii. U pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok powstają nieodwracalne zmiany błony śluzowej wyściełającej ich wnętrze.

Przyczyny powstawania przewlekłego zapalenia zatok
- nieprawidłowe leczenie,
- przerost migdałka gardłowego u dzieci, który, zatykając nos od strony gardła, utrudnia oczyszczanie się zatok oraz swobodny przepływ powietrza do ich wnętrza i na zewnątrz,
- skrzywienia przegrody nosa o różnym nasileniu,
- wrodzona lub pourazowa nieprawidłowa budowa połączeń nosa z zatokami,
- alergiczny nieżyt nosa,
- polipy nosa,
- przedłużające się podostre zapalenia zatok,
- guzy zatok,
- długotrwałe stosowanie kropli do nosa,
- przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych, salicylanów, leków hormonalnych,
- nadczynność tarczycy.


Co robić w przypadku powtarzających się stanów zapalnych zatok?
Wizyta w wyspecjalizowanym ośrodku umożliwi dokładną diagnostykę i podjęcie właściwego leczenia. Należy dodać, że tylko wcześnie wdrożone leczenie zachowawcze, a w razie potrzeby chirurgiczne, pozwala na osiągnięcie sukcesu.
Podstawą właściwego rozpoznania jest specjalistyczna diagnostyka, która opiera się na badaniu endoskopowym nosa i zatok. Na ogół badanie to pozwala na dokładną ocenę stanu omawianego obszaru. Badanie rentgenowskie, tak chętnie stosowane niegdyś u chorych, zeszło obecnie na plan dalszy. Wykazuje ono tylko duże zmiany i wskazane jest w przypadku braku poprawy po leczeniu zachowawczym ostrego zapalenia zatok. U pacjentów z nawracającym i przewlekłym zapaleniem zatok wykonuje się tomografię komputerową, która pozwala na bardzo dokładną ocenę i stanowi przygotowanie do ewentualnego zabiegu operacyjnego.

Skuteczne leczenie operacyjne (endoskopowa operacja zatok - FESS)
Koncepcja leczenia zapalenia zatok uległa w ostatnich latach zmianie. Dziś rzadziej wykonuje się punkcje zatok i operację radykalną polegającą na całkowitym usunięciu błony śluzowej zatok. Zabiegi te nie likwidują przyczyny choroby w postaci zbyt wąskiego połączenia nosa z zatokami. Znacznie skuteczniejsza jest operacja przy użyciu mikroskopu oraz endoskopu, która pozwala na poszerzenie ujść zatok, tak, by wydzielina mogła się swobodnie z nich wydostawać. W czasie operacji pobiera się próbki do badania, którego wynik pozwoli skuteczniej dobrać leczenie. Tak przeprowadzony zabieg operacyjny daje szansę na całkowite wyleczenie. Operacja nie pozostawia widocznych blizn, gdyż jest wykonywana wewnątrz nosa. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu należy przez 7 dni pozostawać w domu. Całkowity powrót do zdrowia trwa około 4-6 miesięcy, tyle bowiem trwa regeneracja błony śluzowej uszkodzonej przez zalegającą w zatoce wydzielinę. W tym czasie mogą jeszcze pojawiać się dolegliwości, które nie powinny stanowić źródła niepokoju pacjenta.

Inne metody leczenia
Ostre zapalenie zatok szczękowych i niektóre przypadki przewlekłego zapalenia zatok można leczyć metodą przepłukiwania ich wnętrza poprzez punkcję.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post