Zawroty głowy i zaburzenia równowagi

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
Asystentka

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi

Post autor: Asystentka »

Zawroty głowy, obok bólów głowy, są jednymi z częściej zgłaszanych przez Pacjentów dolegliwości. Światowe statystyki podają, że osoby, u których główną skargą są zawroty głowy i zaburzenia równowagi, stanowią 7% Pacjentów w gabinecie lekarza rodzinnego oraz 12–15% Pacjentów w gabinecie otolaryngologa. Zawroty głowy można zdefiniować jako subiektywne, nieprzyjemne odczucie niestabilności ciała względem otoczenia. Niestabilność ta może się wyrażać odczuciem ruchu wirowego. Pojęcie zawrotów głowy jest bardzo różnie rozumiane przez Pacjentów, sposób referowania charakteru dolegliwości w dużym stopniu zależy od wcześniejszych doświadczeń Pacjenta. Należy pamiętać, że zawroty głowy są zawsze objawem, nigdy nie stanowią samodzielnego rozpoznania.

Jakie schorzenia wywołują zawroty głowy?

Schorzenia, w przebiegu których mogą wystąpić zawroty głowy, można w pewnym uproszczeniu podzielić na dwie duże grupy. Pierwsza z nich dotyczy chorób ogólnoustrojowych:

układu sercowo-naczyniowego (zaburzenia rytmu serca, choroba nadciśnieniowa),
chorób metabolicznych (cukrzyca, zaburzenia funkcji gruczołu tarczowego),
schorzeń centralnego układu nerwowego (stany po urazach czaszki, choroby zapalne mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, schorzenia neurodegeracyjne, udary),
miażdżyca,
zmiany zwyrodnieniowe, np. w obrębie kręgosłupa szyjnego czy stawów kończyn dolnych,
wady wzroku.
Druga grupa schorzeń dotyczy ucha wewnętrznego, czyli błędnika, a ściślej rzecz biorąc jego części przedsionkowej. Ta niewielka struktura anatomiczna bierze udział w odbieraniu i przetwarzaniu bodźców, które mózg wykorzystuje w celu zachowania równowagi ciała zarówno w spoczynku, jak i podczas wykonywania złożonych czynności ruchowych. Istnieje wiele schorzeń samego ucha wewnętrznego oraz chorób, w których funkcja ucha wewnętrznego jest zaburzona, jak np.:

choroba Meniere’a,
zaburzenia mikrokrążenia w obrębie błędnika,
choroby zapalne,
zaburzenia pourazowe,
zapalenie neuronu przedsionkowego, w których głównym objawem mogą być zawroty głowy (uczucie wirowania ciała lub otoczenia, zwykle z towarzyszącymi nudnościami i/lub wymiotami) i zaburzenia równowagi (uczucie bujania jak na statku, zapadania się, osuwania gruntu, bycia na „rauszu”).

Funkcja ucha wewnętrznego może także ulec zaburzeniom w przebiegu różnych schorzeń ucha środkowego i zewnętrznego (stany zapalne, pourazowe, otoskleroza). Szczególną przyczyną zawrotów głowy i szumów usznych jest guz kąta mostowo-móżdżkowego, najczęściej niezłośliwy nowotwór, który uciska na struktury nerwowe odpowiedzialne za słuchu i równowagę.

Diagnostyka zawrotów głowy i zaburzeń równowagi często wymaga szerokiej i żmudnej diagnostyki wielospecjalistycznej oraz licznych badań dodatkowych. Niestety nie zawsze prowadzą one do ustalenia leczenia przynoszącego ulgę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post