Zbędne oddziały reumatologiczne?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Zbędne oddziały reumatologiczne?

Post autor: admin. med. »

Analiza funkcjonowania oddziałów reumatologicznych wykazała, że należy zastanowić się nad zasadnością istnienia obecnej ich liczby. W żadnym z nich specjalistyczne świadczenia zachowawcze (tj. możliwe do zrealizowania w analizowanym zakresie i równocześnie niemożliwe do zrealizowanie na oddziałach chorób wewnętrznych) nie przekroczyły 1%. Innymi słowy 99% sprawozdawanych świadczeń było tożsamych z zakresem chorób wewnętrznych - twierdzi resort zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie leczenia szpitalnego. Z raportu wynika, że w Polsce świadczenia do NFZ sprawozdawały 73 oddziały reumatologiczne, z czego połowa znajdowała się w 5 województwach (po 8 w województwie mazowieckim i śląskim, po 7 w dolnośląskim, podkarpackim i wielkopolskim). Równocześnie MZ podkreśla, że zakres reumatologiczny był również sprawozdawany w ramach oddziałów chorób wewnętrznych oraz nefrologii.

Dlatego resort proponuje redukcję liczby oddziałów reumatologicznych. Sugestię tę podpiera dodatkowo faktem, że 30 oddziałów miało charakter ponadpowiatowy (powyżej 60% pacjentów spoza powiatu), 2 oddziały miały charakter ponadregionalny (ponad 30% pacjentów spoza województwa). Pozostałe oddziały zabezpieczały pacjentów z własnego powiatu.

Podobnie jest z reumatologią dziecięcą. W Polsce świadczenia do NFZ sprawozdawały 4 oddziały reumatologiczne dla dzieci (Warszawa, Sopot, Sosnowiec, Poznań), z czego żaden z nich nie miał charakteru ponadregionalnego (ponad 30% pacjentów spoza województwa). Równocześnie MZ zaznacza, że prawie 50% zakresu reumatologicznego dla dzieci było również sprawozdawane w ramach oddziałów pediatrii, gruźlicy lub chorób płuc dla dzieci i kardiologii dziecięcej.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post