Zdjecia rtg będzie oceniać sztuczna inteligencja?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Zdjecia rtg będzie oceniać sztuczna inteligencja?

Post autor: Asystentka »

Możemy doczekać się takiego czasu, gdy raka na zdjęciach rentgenowskich będzie szukać nie lekarz, a sztuczna inteligencja, która sobie lepiej z tym radzi – mówi Paweł Iwanowski, menadżer w dziale konsultingu Deloitte Digital, gość Michała Niewiadomskiego.
Stworzenie algorytmu sztucznej inteligencji aktualnie jest drogie – przyznał Iwanowski. - Głównie jest to rozwijane przez duże korporacje. To co widzimy jako użytkownicy, to jest tylko wierzchołek góry lodowej – tłumaczył.

Przyznał, że bardzo dużo firm korzysta już ze sztucznej inteligencji. - Jest ona dostępna chociażby w sklepach internetowych. Np. Amazon proponuje nam produkty, które mogą nas zainteresować na podstawie historii zakupów i interakcji w sklepie. To samo tyczy się usług streamingowych, jeśli chodzi o muzykę czy telewizję – mówił gość.

Iwanowski zaznaczył, że sztuczna inteligencja na chwilę obecną jest rzadko wykorzystywana we wsparciu sprzedaży niedetalicznej, tzw. b2b. - Tam działają systemu typu CRM, które wspierają zarządzanie relacjami z klientem. Tam sztuczna inteligencja jest w stanie pomóc, analizując historyczne interakcje z klientami, jest w stanie podpowiedzieć najlepszą następna akcję, żeby wykonać z klientem. Pomaga nam zbudować lepsze relacje z klientami, żeby sprzedawać więcej – mówił.

Podał przykład z branży medycznej, kiedy jednej z firm z działki ubezpieczeniowo-medycznej wykorzystanie sztucznej inteligencji i analizie informacji, pozwoliło wskazać bardzo wąski zakres, którego analitycy nie byli w stanie dostrzec. - Okazało się, że młode kobiety, które mają cukrzycę, bardzo często są hospitalizowane. W większości sytuacji, kiedy szukamy grupy docelowej jeżeli chodzi o pobyt w szpitalu to są mężczyźni, albo ludzie starsi, statystycznie. Okazuje się, że łącząc kobiety i cukrzycę, odsetek hospitalizacji skoczył drastycznie w górę. Okazało się, że nieprzyjmowanie leków na cukrzycę powoduje spadek masy ciała. Kobiety traktowały to jako sposób na dietę. Nie przyjmowały leków, więc lądowały w szpitalu – tłumaczył Iwanowski.

Ekspert ocenił, że ciężko jest powiedzieć, gdzie sztuczna inteligencja jest w stanie pomóc, tam gdzie nam brakuje pracowników. - Zwykle brakuje w tych zawodach, których nie chcemy wykonywać – mówił.- Jeśli chodzi o branżę specjalistyczną to w medycynie sztuczna inteligencja może pomóc w analizie np. zdjęć rentgenowskich. To już jest używane, wspiera lekarzy. Możemy doczekać się takiego czasu, gdy raka na zdjęciach rentgenowskich będzie szukać nie lekarz, a sztuczna inteligencja, która sobie lepiej z tym radzi – dodał.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post