Zdrowy sen

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Zdrowy sen

Post autor: admin. med. »

Omówienie zaleceń American Thoracic Society 2015
dr hab. n. med. Adam Wichniak, mgr psych. Ewa Poradowska

Skróty: ADHD (attention deficyt hyperactivity disorder) – zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, ATS – American Thoracic Society, CBT-I (cognitive behavior therapy for insomnia) – terapia poznawczo-behawioralna bezsenności, OBS – obturacyjny bezdech senny

W czerwcu 2015 roku grupa ekspertów American Thoracic Society (ATS) opublikowała stanowisko zatytułowane „Znaczenie dobrego snu”.1 Głównym celem tej publikacji było wskazanie lekarzom, na podstawie aktualnego stanu wiedzy, jakie działania są najbardziej korzystne i niezbędne w edukacji społeczeństwa na temat konieczności realizacji potrzeby snu oraz jak poprawić jakość snu pacjentów cierpiących na jego zaburzenia.1

Mimo że sen jest podstawową potrzebą fizjologiczną, której zaspokajaniu człowiek poświęca średnio niemal 1/3 życia, wiedza społeczeństwa na temat znaczenia snu dla zachowania dobrego stanu zdrowia i zasad leczenia zaburzeń snu wciąż nie jest wystarczająca. Pracując w poradni leczenia zaburzeń snu, często słyszymy od pacjentów opinie, które nie są zgodne z aktualnym stanem wiedzy, a niektóre z nich są wręcz zdrowotnie szkodliwe. Najczęstsze błędne przekonania dotyczą właściwej długości snu, roli leczenia farmakologicznego i korzystnego wpływu alkoholu na sen. Pacjenci z bezsennością często są przekonani, że należy sypiać co najmniej 8 godzin głębokim, nieprzerwanym snem. Osoby zgłaszające nadmierną senność w ciągu dnia są za to często zdumione, że jedyne co zaleca im lekarz specjalista to wydłużenie czasu snu w nocy do ponad 7 godzin w połączeniu z 15–30-minutową drzemką w ciągu dnia. Powszechne jest również błędne przekonanie, że podstawową metodą leczenia bezsenności są leki nasenne, a uzależnienia od tych leków można uniknąć, zmieniając co pewien czas rodzaj przyjmowanego leku. Jeśli zaś leki nasenne nie pomagają, to na pewno pomoże „kieliszeczek koniaczku lub domowej nalewki” (wersja dla kobiet lub osób starszych) albo „100 gram lub piwo” (wersja dla mężczyzn). Te błędne sądy są tak powszechne i utrwalone, że lekarzowi często trudno jest je skorygować na przykład poprzez wskazanie pacjentowi prosto i klarownie sformułowanych opinii ekspertów. Ponadto tego typu publikacji kierowanych do lekarzy praktyków, społeczeństwa i pacjentów z zaburzeniami snu jest niewiele. Stanowisko ekspertów American Thoracic Society zostało przygotowane przez lekarzy zajmujących się leczeniem zaburzeń snu, czyli medycyną snu. Jest praktyczne, prosto sformułowane, zawiera najbardziej istotne informacje dotyczące snu. Warto, aby każdy lekarz się z nim zapoznał.

Celem niniejszego artykułu jest omówienie najważniejszych zaleceń dotyczących zdrowego snu na podstawie stanowiska ekspertów ATS, wybranych kampanii edukacyjnych amerykańskiej Narodowej Fundacji Snu (National Sleep Foundation) oraz doświadczeń własnych.
Podstawowe informacje na temat snu

Sen jest złożonym procesem fizjologicznym, którego jedną z głównych cech jest cyklicznie zmieniająca się aktywność ośrodkowego układu nerwowego. W każdym z 4–6 cykli snu, które zwykle są konieczne, aby w pełni zaspokoić potrzebę snu, po okresie snu NREM (sen bez szybkich ruchów gałek ocznych) następuje sen REM (sen z szybkimi ruchami gałek ocznych). Dodatkowo sen NREM nie jest jednorodny, ale składa się z 3 stadiów snu (N1, N2 i N3). W śnie głębokim, oznaczanym jako stadium N3, młody dorosły człowiek pozostaje tylko przez około 20% czasu snu. Sen REM obejmuje przeciętnie 20–25% całkowitego czasu snu. Ponad połowa czasu snu to płytki sen NREM (stadium N2). Stadium N1 to sen przejściowy stanowiący 5–10% całkowitego czasu snu. W drugiej połowie nocy oraz po zakończeniu każdego cyklu snu występują przeważnie krótkie wybudzenia ze snu, które u osób młodych są na tyle krótkie, że osoba śpiąca nie pamięta o nich następnego dnia rano. Osoby starsze nie mają już tego komfortu, doświadczając w ciągu nocy co najmniej kilku dłuższych wybudzeń, których łączny czas trwania (oznaczany jako czuwanie wtrącone) może wynieść nawet 30–45 minut.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post