[Film] Zespół jelita drażliwego. Jak sobie skutecznie pomóc?

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

[Film] Zespół jelita drażliwego. Jak sobie skutecznie pomóc?

Post autor: admin. med. »

Zespół jelita drażliwego - nadpobudliwego, zaburzenie czynnościowe przewodu pokarmowego, colitis mucosa, colitis spastica, IBS - jest zaburzeniem czynnościowym przewodu pokarmowego – górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, często związanym ze współistniejącym stanem zapalnym, rozrostem flory jelitowej w jelicie krętym SIBO, przebytym, poinfekcyjnym stanem zapalnym jelita grubego lub cienkiego, przebytym zakażeniem pasożytniczym przewodu pokarmowego, takim jak lamblia, glista ludzka, owsiki, Entamoeba coli, lub wirusowym - adenowirusy, rotawirusy, norowirusy, zmianą jakościową i ilościową flory jelitowej – biotomu jelitowego, niewłaściwą dietą - za dużo fermentujących polioli i węglowodanów, stosowaniem antybiotyków lub czynnikami psychosomatycznymi - zaburzeniami wydzielania hormonów i amin katecholowych w przewodzie pokarmowym. W około 80% przypadków z.j.d. występuje nieprawidłowa flora jelitowa, jednak nie wiadomo do końca, czy zmiana składu flory jelitowej prowadzi do rozwoju zespołu jelita drażliwego, i jest pierwotną przyczyną tego schorzenia, czy powstaje wtórnie, jako wynik odpowiedzi na zaburzoną równowagę środowiska jelitowego. Część pacjentów kojarzy z.j.d. z zakażeniem candida albicans, co jest niezrozumiałe, gdyż pasożyt ten najczęściej nie jest odpowiedzialny za tę chorobę.

Objawem z.j.d. jest biegunka, zaparcie, naprzemiennie biegunka występująca z zaparciem, albo luźny, niebiegunkowy stolec oddawany z dużą ilością gazów, „cienkie”, ołówkowate stolce, uczucie niepełnego wypróżnienia, bóle w dole brzucha, śluz w stolcu o konsystencji surowiczej, przezroczystej, lub niekiedy lepki, gęsty, biały, pokrywający stolec.

Prawie w każdym przypadku z.j.d. stwierdza się mały lub średni naciek w wycinkach z błony śluzowej okrężnicy, złożony z jednojądrzastych komórek układu odpornościowego, głównie limfocytów, a czasami także eozynofilów i bazofilów, co może sugerować ważną rolę alergii pokarmowych na rozwój z.j.d.

Zespół jelita drażliwego jest chorobą, tak samo jak cukrzyca czy nadciśnienie i wymaga leczenia. Może być zarówno samodzielną jednostką chorobową, jak również objawem choroby. W przypadkach, w których jednak nie udaje się uchwycić wyraźnej przyczyny IBS, należy go rozpoznać i leczyć jak stan chorobowy. Niestety, wielu lekarzy lekceważy objawy pacjentów, jeżeli wyniki badań podmiotowych i przedmiotowych są w normie, co jest niewątpliwie błędem w sztuce, gdyż sam dyskomfort zgłaszany przez pacjentów jest objawem chorobowym, zgodnie z definicją zdrowia i choroby wg WHO. Diagnostyka zespołu jelita drażliwego zawsze powinna opierać się na kolonoskopii lub przynajmniej sigmoidoskopii oceniającej błonę śluzową odbytnicy i esicy, oraz końcową część okrężnicy – odcinek zstępujący i pobraniu wycinków do badania hist-pat, a jeżeli obraz endoskopowy nie budzi podejrzeń żadnej choroby organicznej, należy pobrać wycinki z kilku przypadkowych miejsc. Należy mieć na uwadze, że IBS może być klinicznie nie do odróżnienia z nieswoistym zapaleniem jelita grubego – chorobą Crohna czy colitis ulcerosa, dlatego że według aktualnych wytycznych klinicznych, w łagodnym zaostrzeniu tych chorób, krew w stolcu może nie występować, a objawy przypominają IBS z postacią biegunkową, lub nawet zaparciową, jeżeli zmiany lokalizują się jedynie w odbytnicy.

Leczenie zależy od przyczyny IBS, może obejmować psychoterapię, leczenie przeciwpasożytnicze, terapię probiotykami. Probiotyki wykazują wysoką skuteczność w leczeniu IBS, należy je przyjmować na czczo, 30-60 minut przed posiłkiem, popijając letnią wodą - nie herbatą i nie kawą. Skuteczność kolonizacji jelita przez bakterie probiotyczne jest słabsza, jeżeli probiotyki są podawane w czasie lub po posiłku. Największą skuteczność w leczeniu IBS wykazują probiotyki zawierające szczepy bakterii L. Plantarium 299v, L. Reuterii i L. Rhamnosus GG. Nie polecam stosowania drożdży probiotycznych - Saccharomyces bouldarii, ponieważ nie kolonizują trwale jelita grubego, mogą nasilać wzdęcia i w zasadzie nie są probiotykiem. Należy również uważać na prebiotyki dodawane do probiotyków - inulina i FOS – nie każdy je toleruje. W zasadzie często skuteczna i wystarczająca jest kuracja: przez 3 dni lek przeciwbakteryjny rano na czczo, np. węgiel aktywny 5 tabletek rano, na czczo, lub białczan taniny, albo nifuroksazyd, potem przez 2 tygodnie probiotyk rano na czczo. W diecie należy ograniczyć lub całkiem z niej wykluczyć produkty, które indywidualnie nasilają dolegliwości – nie ma ogólnej, jednej diety dla chorych z z.j.d.
tylko_zdrowie
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2016, o 19:21

Re: Zespół jelita drażliwego. Jak sobie skutecznie pomóc?

Post autor: tylko_zdrowie »

Dobry wieczór,

Czy kolonoskopia wykonana aż do zastawki oraz rektoskopia bez wycinków ma znaczenie diagnostyczne? Nie wiem czy przy powtarzających się stolcach ze śluzem (raczej uformowanych czasem unoszących się), oddawanych 2 do czasem 3 razy dziennie, sporadycznych biegunkach jednodniowych (raz na 2-3 mce) oraz uczuciu dyskomfortu należy powtórzyć badanie z pobraniem wycinków? Brak boli nocnych i jakiegoś dużego spadku wagi. Wyniki ok, crp, tarczyca, przeciwciała celiakia tez ok.

Robię teraz tygodniowa kuracje nifuroksazydem, odstawiłem e papierosa i gluten (dziś mija 4 dzień ) czy można już włączyć probiotyk? Czy Sanprobi ibs będzie ok? Nie wiem czy to placebo ale kam wrażenie ze czuje się lepiej. Pozdr
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post