Zespół niespokojnych nóg

Książki dla lekarzy,studentów,pacjentów pomocne w poznaniu leczenia i chorób
admin. med.

Zespół niespokojnych nóg

Post autor: admin. med. »

Zespół niespokojnych nóg (ang. restless legs syndrome) to częste schorzenie, występujące u 5–10% populacji ogólnej. Niestety, nie jest on jednak rozpoznawany dostatecznie często, a co za tym idzie – skutecznie leczony.
Przyczyny tego zjawiska leżą najpewniej w trudnych do określenia objawach czuciowych, których skutkiem są ruchy nóg przynoszące ulgę. Blisko połowa chorych na ten zespół nie zgłasza innych, poza zaburzeniami snu, dolegliwości, co może być mylące i mało dociekliwego lekarza skłania do przepisania leku nasennego. Jeśli jednak Twój pacjent ma problemy z zasypianiem, których przyczyną są zaburzenia czuciowe w obrębie podudzi, zmniejszające się podczas poruszania nogami, jeśli z tych samych powodów nie może „wysiedzieć” na spotkaniu towarzyskim, w kinie, samolocie, a objawy te nasilają się w godzinach wieczornych i nocnych, nie pozwalając mu zasnąć lub budząc go ze snu – może on cierpieć na zespół niespokojnych nóg. Diagnostyka tego zespołu nie wymaga wielkich nakładów na badania dodatkowe, a dostępne i skuteczne leki mogą przynieść bardzo szybką i widoczną poprawę.
Monografia poświęcona zespołowi niespokojnych nóg jest pierwszą taką pozycją na rynku książek medycznych w Polsce. Mamy nadzieję, że przyczyni się do wzrostu zainteresowania tym tematem wśród lekarzy rodzinnych, neurologów, psychiatrów oraz do lepszej rozpoznawalności i skuteczniejszego leczenia tego schorzenia.
Załączniki
niespokojne-nogi.gif
niespokojne-nogi.gif (7.77 KiB) Przejrzano 738 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post