Złamanie dużego palca u nogi

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Złamanie dużego palca u nogi

Post autor: admin. med. »

Jak postępować przy złamaniu dużego palca u nogi?
Dolegliwości bólowe ze strony palucha w czasie chodzenia mogą powstawać wskutek obciążania. Nasilenie dolegliwości przy chodzeniu na obcasie jest spowodowane przemieszczeniem środka ciężkości na przodostopie. W czasie chodzenia w ostatniej fazie czyli odbiciu ciężar ciała przemieszczany jest na głowę I, IV, V kość śródstopia oraz paluch.

Należy pamiętać, że kość goi się w kilku etapach.
Pierwszy etap krwiaka trwa do kilku dni. Wtedy właśnie widoczny jest obrzęk z przekrwieniem.
Drugi etap to procesresorpcji i stopniowego wchłaniania krwiaka (trwa około 10 dni). Wchłaniający się krwiak jest wysycany solami wapnia.
Trzeci etap obejmuje powstawanie tkanki podkostnej – przyjmuje się, że trwa około 15 dni.
Na etap czwarty przypada tworzenie się tkanki kostnej, które trwa 5–10 tygodni. Powstaje wtedy kość o niepełnym uwapnieniu. Jest ona podatna na odkształcenia i mało wytrzymała.

Wczesne uruchomienie, obciążanie i ruch mogą spowodować rozwój tak zwanego stawu rzekomego. W trakcie etapu piątego dokonuje się przebudowa tkanki kostnej. Jego długość zależy od kilku czynników, np. wieku chorego, rodzaju i miejsca złamania, kontaktu odłamów, sposobu stabilizacji.

W trakcie gojenia złamania, które może trwać 4–6 tygodni proponowałbym następujące postępowanie o charakterze przeciwbólowym:
- zastosowanie pola magnetycznego na stopę, za pomocą urządzenia Magnetronic
- chłodzenie palucha lodem
- ograniczenie chodzenia lub chodzenie w obuwiu na twardej czy sztywnej podeszwie
- unoszenie kończyny w trakcie odpoczynku
- kinezjotaping
- zastosowanie kuli lub laski do podporu po stronie przeciwnej do złamania
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post