Zmiany na liście refundacyjnej korzystne dla pacjentów

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Zmiany na liście refundacyjnej korzystne dla pacjentów

Post autor: Asystentka »

Tombarkiewicz: zmiany na liście refundacyjnej korzystne dla pacjentów
Zmiany zapisane w nowej liście refundacyjnej są korzystne dla pacjentów, a terapie są nowoczesne i zgodne ze światowymi wytycznymi - przekonywał w poniedziałek (27 lutego wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz). Nowa lista będzie obowiązywać od środy - 1 marca.

Wiceminister wskazał, że w związku z nową listą refundacyjną korzystne zmiany odczują m.in. pacjenci cierpiący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). W ramach listy aptecznej refundacją zostały objęte trzy nowe preparaty: Spiolto Respimat, Ultibro Breezhaler i Anoro. Tombarkiewicz przekonywał, że badania wskazują, że dzięki tym lekom terapia pacjentów z POChP będzie skuteczniejsza.

Znaczne zmiany wprowadzono także w czterech reumatologicznych programach lekowych. Zgodnie z nową listą pacjenci, którym grozi kalectwo lub zagrożone jest ich życie, mogą być kwalifikowani do leczenia biologicznego w ramach programu, nawet, jeśli nie spełniają części kryteriów. Zasada ta będzie jednak dotyczyła tylko tych pacjentów, którzy byli leczeni zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami oraz wiedzą medyczną.

Zmiany obejmą też m.in. programy leczenia czerniaka skóry, wrodzonych zespołów autozapalnych, łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym oraz leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym.

- Od marca wszyscy pacjenci będą mieli dostęp do takiego sposobu postępowania w programach lekowych jak na całym świecie - zapewnił wiceminister.

Resort - w efekcie postulatów środowiska neurologów - zmienił też kryteria kwalifikacji do niektórych programów lekowych, m.in. programu leczenia pierwotnych niedoborów odporności u dzieci.

Tombarkiewicz zwrócił uwagę, że w leczeniu czerniaka skóry w miejsce obecnie dostępnych monoterapii (wemurafenibem i dabrafenibem) refundowane będą dwie terapie skojarzone (z zastosowaniem wemurafenib z kobimetynibem oraz dabrafenibu i trametynibu).

- Terapie skojarzone dwoma preparatami są bardziej skuteczne - powiedział wiceminister.

Z kolei kryteria kwalifikacji do programu leczenia wrodzonych zespołów autozapalnych zostały rozszerzone o wskazania off-label (czyli poza zarejestrowanym wskazaniem) postulowane przez pacjentów i ekspertów.

Tombarkiewicz zapewnił, że zmiany zaproponowane w nowej liście refundacyjnej są korzystne dla pacjentów i przez nich oczekiwane.

- Są to bardzo nowoczesne terapie, zgodne z wytycznymi europejskimi i światowymi - zapewnił.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post