Zmiany skórne a rak trzustki

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Zmiany skórne a rak trzustki

Post autor: Asystentka »

Zmiany skórne a rak trzustki; co warto wiedzieć?
Zmiany skórne wyprzedzają lub towarzyszom chorobom przewodu pokarmowego w tym trzustki, także nowotworom. Nawet w 35 procent przypadków można zaobserwować zmiany skórne w przebiegu chorób układu pokarmowego – mówi dr Irena Walecka ze Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.
Pancreatic Panniculitis dotykają od 0,3 do 3 procent pacjentów z chorą trzustką, także z nowotworem tego narządu. Mogą wyprzedzać chorobę narządową o 1-7 miesięcy. Pojawiają się na skórze głowy, pośladkach, tułowiu, kończynach dolnych. Towarzyszą im często bóle brzucha, gorączka, bóle stawów. Wyleczone pozostawiają blizny. Są trudne w diagnostyce, ale wczesne rozpoznanie może poprawić rokowanie pacjenta.
zmianyskorne-rak-trzustki.jpg
zmianyskorne-rak-trzustki.jpg (11.33 KiB) Przejrzano 3613 razy
Livedo Racemosa to trwałe zmiany skórne przypominające siec lub koronkę. Powstają w wyniku zaburzeń przepływu krwi w skórze. Ich przyczyna mogą być zapalne choroby naczyniowe, ale i zapalenie trzustki. Zmiany bledną pod wpływem ucisku.

Zmiany skórne w przebiegu cukrzycy są różne. Może wystąpić obrzęk twardzinowy, rumień cukrzycowy, owrzodzenia, zakażenia bakteryjne lub grzybicze. Pojawiają się na plecach, tułowiu.

Rakowi trzustki towarzyszą zespoły paraneoplastyczne. Jak podkreślała dr Walecka, skóra jest oknem na choroby narządów wewnętrznych. Pojawiają się w jamie ustnej, pachwinach, kroczu, charakterystyczny jest czerwony język, czy rozlane łysienie. Są oporne na standardowe leczenie i ustępują wraz z usunięciem nowotworu, ale w razie jego wznowy powracają. Reprezentują zazwyczaj reakcję autoimmunologiczną.
Chorobom układu pokarmowego, w tym trzustki mogą towarzyszyć rumienie szerzące się obwodowo, a ich cecha charakterystyczna jest przesuwanie się nawet o centymetr w ciągu dnia. Przy raku trzustki może to być także pęcherzyca paraneoplastyczna z cechami rumienia wielopostaciowatego, liszaja, nadżerki na błonach śluzowych jamy ustnej. Jest oporna na standardowe leczenie. Pemfigoid pęcherzowy do duże, napięte pęcherze początkowo dające trwałe wykwity pokrzywkowe. Powyżej 60 roku życia dwa razy częściej występują procesy nowotworowe. W 40 procentach związek z rakiem ma objaw Lesera, Trelata, czyli wysyp licznych zmiany typu brodawek łojotokowych. Na uwagę także zasługuje zapalenie skórno- mięśniowe, czy ziarniak obrączkowaty współistniejący najczęściej z cukrzycą i rakiem trzustki. Są to twarde, wyniosłe wykwity o głakniej powierzchni. Najczęściej występują na stopach i rękach.

Wraz z upływem lat przyjmowanie leków immunosupresyjnych rośnie prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór skóry – raka podstawnokomórkowego lub kolczystokomórkowego oraz czerniaka.

Wykład został wygłoszony na X konferencji Postępy w Gastroenterologii w Poznaniu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post