Zmiany w finansowaniu szczepień

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Zmiany w finansowaniu szczepień

Post autor: Asystentka »

Idą zmiany w finansowaniu szczepień

Choć lekarze zalecają szczepienie dzieci np. przeciwko rotawirusom czy pneumokokom, część rodziców nie decyduje się na nie ze względu na koszty. To ma się zmienić za sprawą nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1536 ze zm.) – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowelizacja ustawy pozwoli na wpisywane szczepionek na listę leków refundowanych z odpłatnością ryczałtową, 30 proc. lub 50 proc. Chodzi nie tylko o szczepionki zalecane w Programie Szczepień Ochronnych, ale także szczepionki wysoce skojarzone. Zyskać na tym mają przede wszystkim rodzice dzieci. Teraz np. za jedną dawkę szczepionki przeciwko pneumokokom, która ma być obowiązkowa tylko dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r., płacą w aptece ok. 220–250 zł.

Trzeba uregulować ten rynek i zwiększyć dostępność do szczepień dodatkowych, bo mają one potwierdzoną skuteczność – mówi Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Nowe przepisy mogłyby wejść w życie już w przyszłym roku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post