Zmiany w przepisach dot. europejskich egzaminów równoważnych

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Zmiany w przepisach dot. europejskich egzaminów równoważnych

Post autor: Asystentka »

Zmiany w przepisach dot. europejskich egzaminów równoważnych z PES
Ograniczenie uznawalności egzaminu organizowanego przez europejskie towarzystwo naukowe w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej za równoważny z PES, poprzez uznawanie przedmiotowych egzaminów jedynie w całości i brak możliwości uznawania osobno części testowej tych egzaminów za równoważną z częścią testową PES - to cel rozporządzenia Ministra Zdrowia, którego projekt trafił właśnie do konsultacji.

Chodzi o rozporządzenie ws. wykazu egzaminów organizowanych przez europejskie towarzystwa naukowe równoważnych z Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym oraz wykazu dokumentów potwierdzających złożenie takich egzaminów. W załącznikach do tego aktu określono dziedziny medycyny, w których egzamin organizowany przez europejskie towarzystwo naukowe może być uznany za równoważny z całością PES albo z jego częścią testową. Do tej pierwszej grupy zaliczono: anestezjologię i intensywną terapię, urologię, chirurgię klatki piersiowej oraz radiologię i diagnostykę obrazową. Natomiast do drugiej kategorii zaliczono: anestezjologię i intensywną terapię oraz radiologię i diagnostykę obrazową.

Pierwszą zmianą, jaką wprowadza projekt, jest zrezygnowanie z załącznika określającego dziedziny medycyny, w których egzamin organizowany przez europejskie towarzystwo naukowe może być uznany za równoważny częścią PES, a co za tym idzie egzaminy z anestezjologii i intensywnej terapii (European Diploma in Anaesthesiology and Intensive Care Examination - EDA) oraz radiologii i diagnostyki obrazowej (European Diploma in Radiology - EDiR) organizowane przez europejskie towarzystwa naukowe będą mogły być uznawane za równoważne jedyne z całością PES odpowiednio w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz radiologii i diagnostyki obrazowej. Zgodnie z treścią projektu nie będzie już możliwości uznania samej części testowej tych egzaminów za równoważną z częścią testową PES.
Anestezjologia i intensywna terapia

Warunkiem uzyskania równoważności europejskiego egzaminu z anestezjologii i intensywnej terapii (EDA) z polskim PES będzie złożenie z wynikiem pozytywnym obu części egzaminu organizowanego przez europejskie towarzystwo naukowe w tej dziedzinie, tj. tzw. EDA I i EDA II.

Na pierwszej z tych części jest weryfikowana przede wszystkim wiedza z zakresu fizjologii, patofizjologii i farmakologii, natomiast EDA II służy do sprawdzenia wiedzy klinicznej osoby zdającej. Łącznie części te odpowiadają więc wymogom stawianym lekarzom przystępującym do PES w ww. dziedzinie.

Egzamin EDA będzie uznawany za równoważny z PES w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii po przedstawieniu odpowiednich zaświadczeń o wyniku egzaminu EDA I i EDA II przesyłanych przez European Society of Anaesthesiology drogą elektroniczną osobom uczestniczącym w EDA. Zaświadczenia te noszą odpowiednio nazwę: European Diploma in Anaesthesiology and Intensive Care Part I Examination Results report oraz European Diploma in Anaesthesiology and Intensive Care Part II Examination Results report.

Oprócz ww. dokumentów lekarz ubiegający się o uznanie egzaminu EDA za równoważny z PES będzie musiał przedstawić również Certyfikat Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii stwierdzający autentyczność ww. dokumentów wydanych przez European Society of Anaesthesiology oraz stwierdzający, że egzamin European Diploma in Anaesthesiology and Intensive Care Examination został złożony z wynikiem pozytywnym w całości.
Radiologia i diagnostyka obrazowa

Z kolei warunkiem uzyskania równoważności europejskiego egzaminu z radiologii i diagnostyki obrazowej (EDiR) z całością polskiego PES będzie złożenie z wynikiem pozytywnym trzech części egzaminu EDIR tj. części testowej, oceny przypadków przy stanowisku komputerowym oraz analizy przypadków klinicznych. Zgodnie z opinią Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego i Konsultanta Krajowego w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej EDiR i PES w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej są egzaminami całkowicie „kompatybilnymi”. Egzamin EDiR będzie uznawany za równoważny z PES w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej po przedstawieniu dyplomu European Diploma in Radiology oraz certyfikatu Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego stwierdzającego autentyczność dyplomu: European Diploma in Radiology, wydanego przez European Society of Radiology.
Torakochirurgia

Do rozporządzenia wprowadzono również uaktualnione (względem obecnie obowiązującego rozporządzenia) dane dotyczące europejskiego egzaminu w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej. W 2013 r. European Board of Thoracic and Cardiovascular Surgery przekształciła się w European Board of Thoracic Surgery, w związku z czym do roku 2013 nazwa egzaminu brzmiała European Board of Thoracic and Cardiovascular Surgery Examination (w obecnie obowiązującym rozporządzeniu błędnie zapisano, że nazwa egzaminu brzmiała przed 2013 r. „European Board of Thoracic Surgery Examination”, ponieważ za nazwę tego egzaminu należy uznać poprzednią nazwę towarzystwa, gdyż egzamin ten nigdy nie miał formalnej nazwy), natomiast od roku 2013 nazwa egzaminu to European Board of Thoracic Surgery Examination (wcześniej zdający zdawał jednocześnie egzamin z kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej, co obecnie nie ma miejsca).

Zmianie uległa również nazwa dokumentu potwierdzającego złożenie z wynikiem pozytywnym wyżej wspomnianego egzaminu z „Fellow of European Board of Thoracic and Cardiovascular Surgery” na „Fellow of European Board of Thoracic Surgery”.
Okulistyka

Ponadto do rozporządzenia wprowadzono możliwość uznawania za równoważy z całością polskiego PES w dziedzinie okulistyki egzaminu European Board of Ophthalmology Diploma Examination (EBOD). Takiej możliwości nie przewiduje obecnie obowiązujące rozporządzenie. Rozwiązanie to zostało wprowadzone się na wniosek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Uznanie egzaminu EBOD za równoważny z całością PES w dziedzinie okulistyki miałoby nastąpić po złożeniu przez lekarza egzaminu European Board of Ophthalmology Diploma Examination, organizowanego przez towarzystwo European Board of Ophthalmology.

Zgodnie z rekomendacją Konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki rozwiązanie to byłoby stosowane do egzaminów organizowanych przez ww. towarzystwo, złożonych z wynikiem pozytywnym od dnia 1 stycznia 2019 r. Termin ten wynika z faktu, iż w ocenie Konsultanta Krajowego w dziedzinie okulistyki wprowadzenie uznawalności European Board of Ophthalmology Diploma Examination za równoważny z PES w dziedzinie okulistyki wymaga wcześniejszego wprowadzenia zmian mających na celu zbliżenie formy PES do formy egzaminu europejskiego, przygotowania odpowiednich szkoleń dla lekarzy oraz rozpropagowania idei tego rozwiązania wśród specjalizujących się. Z uwagi na długi proces specjalizacji, zasadne jest wprowadzenie tego rozwiązania już teraz, aby lekarze specjalizujący się w dziedzinie okulistyki mogli się przygotować do możliwości zdawania egzaminu europejskiego.

Warunkiem uznania równoważności europejskiego egzaminu w dziedzinie okulistyki byłoby przedstawienie przez lekarza dyplomu „European Board of Ophthalmology Diploma” oraz Certyfikatu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego stwierdzającego autentyczność dyplomu „European Board of Ophthalmology Diploma”. Uznawanie egzaminu European Board of Ophthalmology Diploma Examination za równoważny z całością PES w dziedzinie okulistyki przyczyni się w przyszłości do ujednolicenia i harmonizacji wykształcenia lekarzy specjalizujących się w tym obszarze ze standardami przyjętymi w Unii Europejskiej.
Przepisy przejściowe

W projekcie wprowadzono rozwiązanie, zgodnie z którym do dnia 31 grudnia 2019 r. lekarz, który przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia złożył z wynikiem pozytywnym całość lub część egzaminu organizowanego przez europejskie towarzystwo naukowe uznawanego za równoważny z częścią lub z całością Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego na podstawie przepisów dotychczasowych, może przedstawić dyrektorowi Centrum Egzaminów Medycznych dokument potwierdzający złożenie takiego egzaminu, w celu uznania za równoważny z częścią lub z całością Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego według przepisów dotychczasowych.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post