Zmienny wynik doustnego testu tolerancji glukozy

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Zmienny wynik doustnego testu tolerancji glukozy

Post autor: Asystentka »

Interpretacja wyniku doustnego testu tolerancji glukozy – odpowiedź eksperta
U pacjentki przypadkowo stwierdzono glukozę – 155 mg%. Wykonano 2-krotnie krzywą cukrową. Pierwszy raz: na czczo stężenie wynosiło 96 mg%, po 2 godz. 48 mg%!, powtórzono badanie: stężenie glukozy na czczo wynosiło 88 mg%, a po 2 godz. 70 mg%. W jaki sposób to zinterpretować. Lekarz POZ.

Na pytanie odpowiada dr hab. med., prof. UJ Bogdan Solnica

Opis przypadku, którego dotyczy pytanie, jest bardzo lakoniczny. Czy u pacjentki występowały jakieś dolegliwości, czy stwierdzono jakieś nieprawidłowości w badaniu przedmiotowym? Jak rozumieć „przypadkowo stwierdzoną glukozę”? Czy było to oznaczenie glikemii przygodnej, czy na czczo, w osoczu krwi żylnej w laboratorium, czy za pomocą glukometru? W świetle następnych oznaczeń na czczo w ramach doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT) można przypuszczać, że była to glikemia przygodna. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, przy występowaniu objawów cukrzycy i glikemii przygodnej (oznaczonej w osoczu krwi żylnej) <200 mg/dl oraz u osób o zwiększonym ryzyku cukrzycy wolnych od objawów hiperglikemii, należy dwukrotnie (każde oznaczenie innego dnia) wykonać badanie glikemii na czczo. U opisywanej pacjentki dwukrotnie wykonano OGTT – wyniki obu oznaczeń na czczo mieszczą się w zakresie glikemii prawidłowej (70–100 mg/dl). Glikemia w 120. min OGTT w obydwóch badaniach poniżej wartości wyjściowej może wskazywać na występowanie u pacjentki hipoglikemii reaktywnej (zaburzenia czynnościowego polegającego na opóźnionym i nadmiernym wydzielaniu insuliny przez komórki β trzustki). Należałoby się dowiedzieć, czy w okresie do 6 godz. po posiłku występują u pacjentki objawy hipoglikemii, głównie w postaci pobudzenia adrenergicznego (niepokój, tachykardia, wzmożona potliwość i in.). W przypadku podejrzenia tej postaci stanu hipoglikemicznego można OGTT powtórzyć, przedłużając go do 5 godz. i wykonując oznaczenia glikemii co 30 min, z zabezpieczeniem materiału na oznaczenie stężenia insuliny. Na hipoglikemię reaktywną będzie wskazywał spadek glikemii między 2. a 4. godziną testu, z łagodnymi zwykle objawami.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post