Znacznie powiększone lewe jądro.

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
JanuszJG
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 25 lis 2015, o 09:05

Re: Znacznie powiększone lewe jądro.

Post autor: JanuszJG »

Witam ponownie. Jestem po chemioterapii uzupełniającej i wczoraj odebrałem wyniki TK jamy brzusznej i miedniczy mniejszej. Chciałem prosić o ich rozszyfrowanie.
TK jamy brzusznej bez kontrastu i z kontrastem:

Rak jądra lewego, stan po orchidectomii. W trakcie chemioterapii.
Badanie TK w technice spiralnej, wykonano po podaniu do wypicia roztworu wodnego środka kontrastowego, w opcji podstawowej oraz po dożylnym podaniu kontrastu w fazie tętniczej i żylnej.

W badaniu widoczne są liczne zwiewne węzły chłonne położone wzdłuż aorty w przestrzeni około aortalnej, zmiany mają dość wąskie warstwy korowe, ale są dość duże. Ich morfologia nie uległa zmianie w porównaniu z badaniem poprzednim. Największy pakiet węzłów chłonnych po stronie lewej od aorty ma wielkość 100x28x20 mm (poprzednio 103x28x27 mm). Po prawej stronie 50x27x31 (poprzednio 42x17x25 mm). W krezce jelita cienkiego węzły wielkości do 20x12 mm. W obu pachwinach węzły chłonne do wielkości 45x16 mm po lewej i 39x15 mm po prawej stronie. Obraz węzłów bez zmian w porównaniu z badaniem poprzednim. Poza tym nie wykazano powiększonych węzłów chłonnych w jamie brzusznej.
Wątroba o cechach stłuszczenia poza tym bez zmian.
Prawidłowe gałęzie żyły wrotnej i żyły wątrobowej.
Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe zmian nie wykazują.
Pęcherzyk żółciowy o prawidłowych ścianach, nie wykazano w jego świetle uwapnionych konkrementów.
Przewód żółciowy wspólny prawidłowej szerokości i o prawidłowych ścianach.
Trzustka o typowej strukturze, prawidłowej wielkości, bez zmian ogniskowych.
Obie nerki położone typowo, prawidłowo ulegają wzmocnieniu po podaniu kontrastu.
Oba nadnercza bez zmian.
Aorta i żyła czcza dolna bez mian. Pozostałe widoczne w badaniu TK naczynia jamy brzusznej bez zmian.
Śledziona prawidłowej wielkości i gęstości, prawidłowo ulega wzmocnieniu kontrastowemu.
Tkanka tłuszczowa jamy brzusznej prawidłowej gęstości.
Objęty badaniem miąższ płuc bez zmian ogniskowych.
Pęcherz moczony o gładkich ścianach, zmian nie wykazuje.
Prostata wielkości: 42x35x36 mm. Objętność 26 ml - prawidłowej wielkości.
Pęcherzyki nasienne bez zmian.
Naczynia biodrowe bez zmian.
Tkanka tłuszczowa miednicy małej o prawidłowej gęstości.
Nie wykazano obecności powiększonych węzłów chłonnych w miednicy małej.
dimedicus

Re: Znacznie powiększone lewe jądro.

Post autor: dimedicus »

Opis wskazuje że jeszcze nie wszystko wróciło do normy ale opisane zmiany wynikają z leczenia(chemia) oraz pozapalne.
Badanie powtórzyć za 3 do 6 miesięcy
JanuszJG
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 25 lis 2015, o 09:05

Re: Znacznie powiększone lewe jądro.

Post autor: JanuszJG »

Moja onkolog mówiła to samo, a nawet wspomniała o limfadenektomii. Czy jest ona konieczna?
dimedicus

Re: Znacznie powiększone lewe jądro.

Post autor: dimedicus »

Nie znam całości więc trudno oceniać.Opis wskazuje,że w stosunku do poprzedniego badania nie ma zmian,są co prawda wzmocnienia kontrastowe ale wynikają jak poprzedni zaznaczyłem. Czy jest konieczne wycięcie węzłów chłonnych,jest to częściową zasadą że przy operacji usuwa się i węzły chłonne ale nie zawsze jest to konieczne.Sądzę że trzeba przeprowadzić dokładniejsze badania i poczekać ale to jest tylko moja opinia oparta na podanym badaniu, w tym układzie wskazane jednak zrobić badania kontrolne za 3 miesiące i wówczas zadecydować co dalej.
JanuszJG
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 25 lis 2015, o 09:05

Re: Znacznie powiększone lewe jądro.

Post autor: JanuszJG »

Witam ponownie. Odebrałem wyniki badań, na które zostałem skierowany przez swoją onkolog i przedstawiają się one następująco:

Wyniki badań krwi z 2 czerwca 2016 r.:

D-Dimery: 0,66 ug/ml(norma: 0,00 - 0,50)
B-HCG: <0,100 mIU/ml (norma: 0,00 - 2,60)
AFP: 18,10 IU/ml (norma: 0,00 - 5,80)

Wyniki badań krwi z 11 stycznia 2016 r.:

B-HCG: 4,0 mIU/ml (norma: 0,00 - 2,60)
AFP: 25,70 IU/ml (norma: 0,00 - 5,80)

Ponadto moja onkolog mówiła mi, że podwyższone AFP (wyniki z 2 czerwca 2016 r.) może świadczyć o zapaleniu wątroby, które u mnie zdiagnozowano i nie powinienem się niczym przejmować, bo B-HCG pięknie spadła. Czy według Pana naprawdę nie muszę niczym przejmować i czy w takim przypadku konieczne jest powtórzenie badań AFP oraz B-HCG?
dimedicus

Re: Znacznie powiększone lewe jądro.

Post autor: dimedicus »

JanuszJG pisze:Ponadto moja onkolog mówiła mi, że podwyższone AFP (wyniki z 2 czerwca 2016 r.) może świadczyć o zapaleniu wątroby, które u mnie zdiagnozowano i nie powinienem się niczym przejmować, bo B-HCG pięknie spadła. C
zgadza się a też jest powiązane z leczeniem po chemii i tu można też obserwować wzrost wyników ale że spada to jest dobrze.Oczywiście badania kontrolne trzeba przeprowadzać okresowo szczególnie alfa-fetoproteine.Ma prawo być jeszcze podwyższone.
JanuszJG
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 25 lis 2015, o 09:05

Re: Znacznie powiększone lewe jądro.

Post autor: JanuszJG »

Witam ponownie. Dzisiaj odebrałem wyniki badania PET-CT, na które skierowała mnie moja onkolog. Proszę o ich rozszyfrowanie.
Głowa i szyja: Widoczne obustronne węzły chłonne szyjne o wymiarach graniczny (największy 14x11 mm) z zachowanym rysunkiem wnęk wykazujące aktywność metaboliczną powyżej tła (SUV FDG max 3,2). Symetrycznie wzmożony metabolizm glukozy w migdałach podniebiennych (SUV do 9,0) w lewym masywne zwapnienia. W pozostałych narządach i tkankach głowy i szyi prawidłowy obraz PET.

Klatka piersiowa: Miąższ płucny bez strukturalnych i metabolicznych zmian ogniskowych. Węzły chłonne śródpiersia, wnęk płucnych oraz dołów pachowych niepowiększone, metabolizm glukozy prawidłowy.

Jama brzuszna i miednica: Wątroba, śledziona, nadnercza i trzustka bez zmian ogniskowych, wykazują fizjologiczny metabolizm glukozy. W przestrzeni zaotrzewnowej wzdłuż aorty po lewej stronie oraz na przednim brzegu widoczne masy hypodensyjne o utkaniu kłębiastym (najpewniej resztkowe zmiany pochodzenia węzłowego) nie wykazujące istotnie wzmożonej aktywności metabolicznej (SUV max 2,8 przy SUV wątroby 3,6). Podobne struktury również bez wzmożonej aktywności metabolicznej w krezce jelita cienkiego. W obu pachwinach widoczne węzły chłonne o wymiarach max 19x15 mm wykazujące metabolizm glukozy na poziomie tła (SUV max 3,9 po lewej stronie).

Układ kostny: Obraz PET kośćca typowy dla wieku i płci.

Inne:

Wnioski: W badaniu PET nie uwidoczniono zaburzeń metabolizmu glukozy, które mogłoby sugerować obecność aktywnego procesu rozrostowego. Obraz resztkowych zmian węzłów chłonnych okołoaortalnych i krezkowych bez cech aktywnej poliferacji w PET. Obraz PET węzłów chłonnych pachwinowych sugeruje obecność przedłużającego się odczynu pooperacyjnego oraz po chemioterapii. Wskazana obserwacja węzłów szyjnych w USG.
dimedicus

Re: Znacznie powiększone lewe jądro.

Post autor: dimedicus »

Jedyne dziwne są wyniki migdałów gdzie występuje stan przebytego zapalenia(Lewe) trzeba to sprawdzić jak zalecono.Mogą to być zmiany związane z zabiegiem przebytym ale mogą być inne,trudno jednoznacznie diagnozować,nie wskazują na coś poważnego ale zbadać trzeba.
Pozostałe wyniki są dobre.
JanuszJG
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 25 lis 2015, o 09:05

Re: Znacznie powiększone lewe jądro.

Post autor: JanuszJG »

Witam wszystkich forumowiczów. Parę dni temu byłem w Poradni Onkologicznej i dostałem skierowania na RTG klatki piersiowej, TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej oraz na badania krwi (Kreatynina, B-HCG, AFP oraz LDH. Badanie TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej mam wyznaczone na 22 września 2016 r. na godzinę 14:00.

RTG klatki piersiowej wykonałem parę dni temu i obecnie czekam na jego opis, a badania krwi przedstawiają się następująco:

Kreatynina: 0,78 mg/dl (Zakres referencyjny 0,67 - 1,17)
LDH: 276,00 U/l (Zakres referencyjny 135,00 - 225,00)
B-HCG: <0,100 mIU/ml (Zakres referencyjny 0,00 - 2,60)
AFP: 6,40 IU/ml (Zakres referencyjny 0,00 - 5,80)

Szczerze powiedziawszy zdziwiłem się tym, że na skierowaniu na badania krwi pojawiło się LDH, a jeżeli się nie mylę, to LDH powinno pojawić się o wiele wcześniej niż dopiero parę miesięcy po chemioterapii. Rozmawiałem też z lekarzem z Poradni Onkologicznej i był szczerze zdziwiony, że wcześniej nie miałem robionego LDH, a ponadto zaznaczył mi, że widoczne węzły chłonne mogą najprawdopodobniej być pozostałością po operacji, którą miałem w lutym 2016 r. i dlatego skierował mnie na TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej.

Jedyną rzeczą, o którą się obecnie martwię jest wynik LDH, ponieważ jest nieznacznie powiększony. Jednak o poziom AFP się nie martwię, ponieważ widać jego znaczy spadek. Dla przypomnienia w styczniu 2016 r. AFP miałem 25,40 IU/ml, a w czerwcu 2016 r. spadło do 18,10 IU/ml. Jeżeli chodzi o jakiekolwiek dolegliwości bólowe oraz złe samopoczucie nie odczuwam ani żadnych dolegliwości bólowych, ani złego samopoczucia.
dimedicus

Re: Znacznie powiększone lewe jądro.

Post autor: dimedicus »

JanuszJG pisze:Jedyną rzeczą, o którą się obecnie martwię jest wynik LDH, ponieważ jest nieznacznie powiększony.
zgadza się, nieznacznie i tak to należy traktować,jeden wynik nie świadczy o jakiś zmianach,traktuje się wyniki kompleksowo.Trzeb poczekać jeszcze na pozostałe badania,uważam,że wynik jest związany pozabiegowo.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post