Zus proponuje "biedę" dla emerytów

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Zus proponuje "biedę" dla emerytów

Post autor: admin. med. »

Emeryci nie dorobią a bogaci zapłacą więcej? ZUS rekomenduje rządowi zmiany

ZUS od czerwca 2016 r. zorganizował 24 debaty emerytalne z ekspertami, związkowcami, pracodawcami i właśnie ogłosił wstępne rekomendacje. Jak informuje Gazeta Wyborcza, wiek emerytalny będzie obniżony, ale emeryci nie dorobią, natomiast zamożniejsi zapłacą wyższe składki na ZUS, lecz nie dostaną wyższej emerytury.

Według GW rząd przyjmie wszystkie rekomendacje, a urzędnicy już pracują nad szczegółowymi rozwiązaniami.

Najważniejsza zmiana dotyczy obniżenia wieku emerytalnego zapowiadanego przez premier Szydło na październik 2017 r. ZUS sugeruje obniżkę zgodną z obietnicami PiS z kampanii wyborczej (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Zastrzega jednak, że zły stan demografii może zmusić w przyszłości do podniesienia wieku. ZUS rekomenduje, by osoba, która odeszła na emeryturę, nie mogła pracować aż do ukończenia 67 lat.

ZUS rekomenduje też rządowi, by sięgnął do kieszeni najbogatszych Polaków (czyli z pensją miesięczną powyżej 10 tys. zł brutto). Jest ich ok. 330 tys. Przestają oni odprowadzać składki emerytalne po przekroczeniu w danym roku zarobków w wysokości 30 średnich pensji (ok. 120 tys. zł). Takie rozwiązanie zabezpiecza przed wypłacaniem zbyt wysokich emerytur.

Teraz bogaci mieliby płacić składki cały rok. Ale po przekroczeniu kwoty 30 średnich pensji zamiast kolejnych składek płaciliby wyższy podatek. Rząd dostałby więcej pieniędzy, a jednocześnie nie musiałby płacić im w przyszłości wyższych emerytur - analizuje GW.

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan, członka rady nadzorczej ZUS, będzie to złamanie reguł społecznych, gdyż przez lata ludzie słyszeli, że obowiązuje zasada: ile sobie odłożysz, tyle na starość dostaniesz. Tymczasem rząd, zabierając część składki, zerwie z tą zasadą.

Więcej: wyborcza.biz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post